Знаем, че сънят е от изключително важно значение за пълноценната почивка и физическото и психическо възстановяване. Но ако често ни спохождат проблеми със заспиването и се чудим какво да направим, може да прибегнем до някои трикове, използвани в практиката на добрите хотели.

Bulgari, Bulgari Paris Hotel, новият хотел на веригата в Париж и какво предлага за нощувка от 39 хиляди долара

Нощувка за 39 хиляди долара в Париж

Луксът си има ново място

И тук не става дума за наука. А за най-обикновени неща от чисто практическо естество, които обаче, оказва се, работят много добре.

Самият престой в хотел може моментално да ни накара да се почувстваме по-спокойни. Спалнята е чиста, подредена, без бъркотия и има приятна атмосфера - която често липсва у дома.

И ако някога сме се чудили защо една хотелска стая действа толкова релаксиращо, може да отдадем заслугата за това на персонала на хотела. Защото в задължението му е да направи всички онези досадни неща, за които вкъщи често не ни остава време - да сложи чисти чаршафи, пухкави възглавници, да приглуши осветлението, да дръпне завесите.

Снимка 564736

Източник: iStock

Така се постига една предразполагаща и благоприятна среда за релакс и сън, а това е от ключово значение за пълноценната почивка, според експертите. Част от "хигиената на съня" е да оптимизираме възможно най-добре помещението за сън. Необходимо е спалнята "да излъчва спокойствие" и да бъде запазена само за сън.

В този смисъл, от важно значение е да избягваме някои лоши навици непосредствено преди да заспим - като продължителното застояване пред телевизора или в социалните мрежи, или пък, още по-лошо, да хапваме или пийваме. Лоши навици, с които всички сме наясно, но и които често правим, докато сме в леглото.

Правилото 4-7-8 или как да заспим бързо с помощта на дихателно упражнение

4-7-8 или как да заспим за няколко секунди

С помощта на просто упражнение

Поддържането на подходяща температура в стаята също е от ключово значение за добрия сън, казват експертите, цитирани от The Sun. Помещението не трябва да е твърде топло, тъй като това може да доведе до повишаване на телесната температура и оттам до по-лошо качество на съня. А когато е хладно, тялото освобождава повече от хормона мелатонин, който пък помага за по-бързото заспиване.