Гореща вана след дълъг и напрегнат ден е един от най-ефективните начини да се справим със стреса. Но ползите от този ритуал далеч не се изчерпват до осигуряването на вътрешно спокойствие.
Нов анализ на данни от 50 предходни изследвания по темата, проведен в University of Coventry, установява, че горещата вана може да ни даде същите ползи като аеробните упражнения с ниска интензивност.
Редовното взимане на вана не за пръв път се свързва с намаления риск от сърдечно-съдови заболявания. Този път обаче към ефекта се добавят и допълнителните ползи от умерените упражнения. Но има и едно "но".
Източник: iStock
Изследователите сравняват физиологичните реакции при прекарването на еднакви количества време в джакузи и колоезденето с умерена интензивност. И при двете се наблюдава повишаване на пулса и телесната температура и изпотяване.
Основната телесна температура и увеличаването на сърдечната честота са сравними и за двете групи, а ултразвуковото сканиране на артериите установява подобни подобрения в кръвния поток, кръвното налягане и нивата на глюкозата. При колоезденето обаче имаме по-голям разход на енергия и съответно изгаряне на калории, което лежането във ваната не може да ни даде.
Източник: iStock
Важно е обаче да се отбележи подробността, че тези ползи, подобни на ефекта от лека тренировка, се наблюдават при престой в джакузи или вана за около един час при температура на водата около 40 градуса. А за това време можем да се дехидратираме и дори да ни стане лошо.
Освен това топлите вани няма да ни помогнат да променим телесния си състав чрез изграждане на мускули и изгаряне на мазнини, няма да повишат костната плътност и няма да доведат до подобрения в издръжливостта, силата или подвижността, предава Insider.
Затова краткият извод е, че лежането във ваната не може да замени сутрешното тичане в парка, но пък може да бъде страхотно допълнение към тренировъчния ни режим, защото намаляват възпалението и помагат на мускулите да се възстановят.
Освен това топлинната терапия, към която спадат горещите душове, ваните, джакузитата и сауната, има сходен на тренировките ефект, що се отнася до психичното ни здраве - действа като антидепресант.