Дали метаболизмът ни е бърз или бавен зависи от различни фактори. И докато върху някои от тях нямаме контрол, то върху други може да повлияем. Така например няма как да съпротивляваме срещу напредването на годините, което неминуемо забавя метаболизма. Но пък може да променим някои вредни навици, с които го саботираме, вероятно дори без са осъзнаваме.
Ето седем вредни навика, които могат да доведат до забавяне на метаболизма.
Прекарване на време пред електронни устройства преди сън
Качеството на съня ни се отразява и на метаболизма. А много хора имат навика да прекарват време пред електронни устройства непосредствено преди сън.

Източник: iStock
Синята светлина, която излъчват те обаче, обърква циркадния ни ритъм и дори може да допринесе за отключването на инсулинова резистентност.
Недоспиване и лошо качество на съня
Както вече споменахме, сънят и метаболизмът са свързани. Когато не спим достатъчно и не спим качествено, това също може да го забави.

Източник: iStock
Дори и само една нощ, в която не сме спали добре, може да повлияе негативно на хормоните на глада и инсулиновата чувствителност.
Недостатъчен прием на протеини
Когато не ядем достатъчно храна, богата на протеини, не би било изненадващо, ако метаболизмът ни е бавен. Те помагат за възстановяването на тъканите, включително и след тренировка, както и за чувството на ситост.

Източник: iStock
И не на последно място, протеините също така ни помагат за изграждането и поддържането на мускули. А колкото повече мускулна маса имаме, толкова повече калории ще изгаряме дори и в покой.
Недостатъчен прием на въглехидрати за сметка на повече мазнини
Недостатъчният прием на въглехидрати за сметка на повече мазнини е характерен за кето диетата. Но ако не си набавяме достатъчно въглехидрати за твърде продължителен период от време, това може да доведе до понижени нива на хормоните на щитовидната жлеза. А тя има ключова роля за метаболизма ни.

Източник: iStock
Когато нивата на хормоните ѝ са занижени, може да започнем да усещаме умора, мудност, както и да забележим, че по-лесно качваме килограми.
Неподходящи тренировки
Ако наблягаме твърде много на кардио тренировките, си правим лоша услуга - чрез тях реално изгаряме и мускулна тъкан. Полезно е да знаем, че мускулите са много метаболитно активни и колкото повече мускулна маса имаме, толкова по-бърз е метаболизма ни.

Източник: iStock
Но дългите и изтощителни кардио тренировки не само че се отразяват негативно, ако се стремим към покачване на мускулна маса - те повишават и кортизола. А когато този хормон и постоянно повишен, това сигнализира на организма да натрупва мазнини, особено в коремната област.
Консумация на мухлясало кафе
Поради начини, по които се обработва и съхранява, в кафето може да попаднат микотоксини - токсични метаболитни продукти на плесените и мухъла.

Източник: iStock
Те са особено вредни за черния дроб и бъбреците. Освен това влияят негативно и на хормоните ни, и може да доведат до забавяне на метаболизма.
Консумация на алкохол
Алкохолът, дори и в малки количества, забавя метаболизма. Съветът на здравните експерти е изобщо де не го консумираме, тъй като уврежда както черния дроб, така и мозъка.

Източник: iStock
Когато черния ни дроб е зает със задачата да се справи с алкохола в организма ни, той не може да метаболизира правилно мазнините и захарите. А това съответно води до наддаване на тегло и други сериозни проблеми и чернодробни заболявания, пише Eat This, Not That.