Както знаем, здравето на червата зависи в голяма степен от поддържането на добър микробиом. А за да е такъв той, е нужно пълноценно и разнообразно хранене.

Как да подобрим чревното си здраве

Как да подобрим чревното си здраве

5 съвета на диетолозите

Част от това хранене е препоръчително да бъдат и ферментиралите храни и напитки, за които не е тайна, че подпомагат храносмилането и подобряват здравето на червата. Те са богати на пробиотици, фибри и други основни хранителни вещества, като благоприятстват дори и поддържането на здравословно тегло.

Ето шест ферментирали храни и напитки, които е добре да консумираме редовно.

Мисо

Подправката мисо присъства в много супи и разядки в японската кухня. То е основна храна за една от най-дълголетните нации в света и е колкото вкусна, толкова и полезна.

Снимка 697162

Източник: iStock

Богата е на пробиотици, които подпомагат храносмилането и усвояването на хранителни вещества в организма. А благодарение на ниското си съдържание на мазнини, е чудесна като допълнение към една по-нискокалорична диета.

Кисело зеле

Толкова обичано по нашите ширини и също толкова чудесно за здравето на червата. Киселото зеле е богато на фибри и пробиотици, които в комбинация засищат и подпомагат храносмилането.

Снимка 697161

Източник: iStock

Благодарение на фибрите се чувстваме по-сити за по-дълго, което намалява вероятността от преяждане. Пробиотиците пък са неизменно важна част от метаболитната ни система.

Кимчи

Подобно на киселото зеле, корейското кимчи е богато на пробиотици и фибри.

Снимка 697160

Източник: iStock

Характеризира се и с пикантност, която може дори да ускори метаболизма. Благоприятно е за храносмилането и поддържането на здравословно тегло.

Кефир

Тази напитка от ферментирало мляко е чудесна заради пробиотиците и протеините, които съдържа.

Снимка 697159

Източник: iStock

Живите култури в кефира не само подобряват храносмилането, но и помагат за усвояването на други хранителни вещества, за да извлече организмът ни максимума от храната. Протеинът пък е полезен за мускулите.

Комбуча

Този газиран, вкусен ферментирал чай се слави с богатството си от пробиотици и детоксикиращите си свойства.

Снимка 697158

Източник: iStock

Комбучата е полезна за храносмилателните процеси и често съдържа оцетна киселина, която помага за регулирането на телесните мазнини. Благоприятства загубата на излишни килограми, докато същевременно насърчава и доброто храносмилане.

Кисело мляко, кисело зеле, кимчи, комбуча и защо да консумираме ферментирали храни

От какво ни предпазят ферментиралите храни

Още една причина да сложим кисело зеле

Ябълков оцет

Консумацията на ябълков оцет е особено популярна в последно време заради способността да подпомага редуцирането на теглото. Неговите ползи се дължат на високото съдържание на оцетна киселина, която се свързва с по-доброто усвояване на протеини.

Снимка 697157

Източник: iStock

Ябълковият оцет ускорява и метаболизирането на други вещества, докато потиска и глада. По този начин е хем полезен за храносмилането, хем за предотвратяване на преяждането и съответно отстраняването на излишните килограми, пише She Finds.