Протеините имат славата на своеобразни супергерои за хората, които искат да трупат мускули, поддържат добра форма и да не огладняват бързо. А информацията в мрежата за тази хранителна група е толкова много, че рискът да попаднем на някоя не съвсем точна е голям.
Редица храни се славят като източници на протеин, докато всъщност са вторични такива, казва диетоложката Сапна Перувемба пред Self. Ето някои от тях.
Чия
Източник: iStock
4 г на две супени лъжици въобще не звучи като много, особено ако разчитаме чия пудингът ни за закуска да ни осигури нужното количество протеин. Което не значи да я изоставим - семенцата й са източник на фибри и, ако ги комбинираме с кисело мляко например, наистина ще дадем на организма си протеини.
Киноа
Източник: iStock
Другата популярна зърнена храна съдържа 8 г на една порция. Дори ако я комбинираме с яйце и задушени зеленчуци, киноата не е достатъчна да ни осигури дневната доза проетини.
Яйца
Източник: iStock
След като ги споменахме трябва да уточним, че едно яйце съдържа 6 г протеин. За да дадем на организма си нужното количество протеини за едно хранене, трябва да изядем поне три яйца.
Нахут
Източник: iStock
Полезен и подходящ за най-различни ястия - от хумус и фалафели до изпечени зърна нахут на фурна. Половин чаша от тях съдържа 7 г протеин, който съвсем не е достатъчен за едно хранене. Подобно на горните храни, и тук е препоръчително да комбинираме нахута с други източници на протеини.
Костен бульон
Източник: iStock
Сред здравословно хранещите се шири мит, че може да заменим цяло хранене с чаша и половина месен/костен бульон. Той съдържа 10 г протеин, но само това за обяд например бързо ще ни накара отново да сме гладни. Можем лесно да приемем същото количество бульон с допълнителни протеини, като сготвим в него киноата например, пишат Self.