Баш баш майсторите е поредица, която разказва за хора с различни интереси и професии, обединени от желанието да работят и с ръцете си. Всички онези, чийто пример неусетно ползваме като извор на вдъхновение.
Могат ли мебелите да имат душа? Отговорът на този - и философски, и прагматичен - въпрос е: да, могат - когато са изработени на ръка от истинско дърво. Защото в тях като че ли наистина е останала частица от душата на майстора дърводелец.
В своите мебели със сигурност оставят част от своята душа и Яна Попова, и Любомир Стоев - основателите на Ourhood. Той е трето поколение майстор-дърводелец, а тя - трето поколение творец.
Източник: Личен архив
Яна завършва Националната художествена академия, специалност "Плакат и визуална комуникация", с отличие и специализация в Париж. Вече повече от 15 години се занимава с различни форми на дизайн - от лого и графичен дизайн до продуктови и интериорни решения.
"Обичам да експериментирам с материали и форми, като постоянно търся начини да изразя своето усещане за живота чрез дизайна", признава тя.
Източник: Личн архив
Любо притежава уникален естетически усет, който се преплита с изключителната му сръчност. И въпреки че завършва реклама в НБУ и е работил в корпоративния свят, любовта към занаятчийството и работата с ръце винаги е била неговата страст.
Един ден той решава да послуша порива на сърцето си и поставя началото на всичко. Така историята на Ourhood започва преди 10 години с раждането на сина на Яна и Любо.
Източник: Личен архив
Когато е съвсем малък, родителите му решават да направят дървено бебешко столче за хранене, което се закача на маса. Кръщават го "Столчето на Мил". Донякъде неочаквано и за тях самите, този продукт жъне голям успех и им отворя вратите към множество изложения и фестивали. За тях пък създават маси, на които да представят столчето, и скоро хората започват да проявяват интерес и към самите маси. Така постепенно и неусетно Яна и Любо се насочват към производството на мебели и му се отдават изцяло.
А с времето и поръчките, екипът им се удвоява. Днес си имат незаменими помощници, които превръщат мечтите им в реалност. Това са Мартин Вълков, който твори в работилницата, и Калина Павлова, която им помага в работата в шоурума.
Източник: Личен архив
Макар че ни е трудно да повярваме, Любо всъщност е самоук дърводелец. В началото черпи вдъхновение и съвети най-вече от дядо си и от баща си. Не крие, че научава много и чрез интернет. За да създаде бранда пък Яна използва своите знания и опит в дизайна, като допълнително се запознава с маркетинга и преминава редица курсове.
Що се отнася до дизайна на мебелите им, той винаги следва естествените форми на дървото, което комбинират с функционалност и тяхното лично усещане за изящество и хармония.
Източник: Личен архив
Ourhood предпочитат широколистна дървесина, заради нейната издръжливост и качество. Работят предимно с дъб и орех, както и с екзотични видове, но винаги с фокус върху устойчивостта. Материалите им са внимателно подбрани от сертифицирани доставчици, а понякога използват и дървесина, предоставена директно от клиентите им.
Създаването на един проект за мебел отнема около седмица-две, но те дават срок около месец, за да вземат предвид текущите поръчки. Процесът винаги започва с комуникация с клиентите - разбиране на техните нужди и изисквания, обсъждане на размери, материали и дизайнерски елементи.
Източник: Личн архив
Следващата стъпка е изработката на скица или чертеж, след което избират и закупуват подходящ материал. Следва грубата обработка - рендосване, рязане, сглобяване и шлайфане, до финалната обработка, която включва омасляване и монтаж.
"Благодарение на интереса и потребностите на клиенти, в нас продължава да гори искрата на вдъхновението. Щастливи сме, че толкова много хора оценяват нашите мебели и ги намират за нещо повече от просто функционални продукти", не крие радостта си Яна.
Източник: Личен архив
И макар че през годините през ръцете им са минали много мебели по поръчка от клиенти, признават, че си имат фаворити. Любимата поръчка на Любо е уникална покер маса, а на Яна - уникална трапезна маса от саман с впечатляващите размери 120/450 см.
Източник: Личен архив
Kакви бяха тенденциите при мебелите през 2024 г.?
Тенденциите в мебелния дизайн през 2024 г. се движеха в различни посоки, но ние се придържахме към устойчивостта, връзката с природата и качеството. Лично аз съм голям почитател на японския wabi-sabi стил и неговия европейски прочит - japandi, както и на средиземноморския стил.
А какви мебели или дизайнерски решения най-често се предпочитат?
Клиентите ни търсят комбинация от практичност, визия и качество на разумна цена. Най-популярни сред нашите продукти са трапезните и холните маси, както и бюрата.
Източник: Личен архив
Кои са трите най-големи предимства на мебелите от масив, с които превъзхождат останалите мебели?
Три основни предимства са качеството, дълготрайността/устойчивостта и естетиката. Усещането, което дава едно цяло парче масивно дърво, не може да бъде заменено с нито един фурнир или слепена плоскост.
Кое отличава работата ви най-много?
От една страна, нашите продукти се открояват с естетиката и чистите форми. От друга страна, брандът ни носи дълбока философия за устойчив начин на живот, която придава допълнителна стойност на всеки продукт.
Източник: Личен архив
А имате ли си "любимци" от вашите мебели?
Любо обича да създава шкафове, защото те му дават възможност да експериментира с по-сложни сглобки и естетически елементи. Аз предпочитам големите трапезни маси от едно парче дърво, защото те представят природата като огромна картина, която сякаш оживява пред очите и допира ни.
Източник: Личен архив
На кои ваши колеги в бранша се възхищавате?
Обожавам Dareels - те са огромно вдъхновение за мен, не само заради продуктите, но и заради техния уникален стил и философия. Магазинът им в Барселона е истинско удоволствие да се посети.
Какво предстои оттук насетне?
Продължаваме да се фокусираме върху качеството и уникалността на нашите продукти. Целта ни е да развиваме бранда, като предлагаме все по-високо ниво на дизайн и изработка.