През последните две години тенисът превзе гардеробите ни (подходящо за корта облекло може да се намери навсякъде - от Skims до Miu Miu), екраните ни (кой би могъл да забрави Зендая в ролята на Таши Дънкан в "Претендентите"), а отскоро се опитва да се намести удобно и в нашите всекидневни. Поне това е надеждата на белгийската екодизайнерка Матилде Виток, която създава мебели по поръчка от изхвърлени тенис топки.
Елегантните, модернистични шезлонги на Виток са без възглавници - с изключение на подплатата от 500 прецизно подредени топки за тенис. Нейните еднометрови пейки са също толкова семпли, но впечатляващи, с около 270 изрязани и подредени тенис топки.
"Необходими са около 24 различни производствени стъпки за направата на топка за тенис, което отнема около пет дни. А има толкова кратък живот", казва Виток пред CNN.
"Търсих тенис топки, защото самата аз играх тенис, така че знам, че има много отпадъци." Около 300 милиона топки за тенис се произвеждат всяка година и почти всички от тях завършват на сметищата, като разлагането им отнема над 400 години.
Откритото първенство на САЩ преминава през около 70 000 всяка година, като Уимбълдън не изостава с 55 000 топки. Виток изчислява, че жизненият цикъл на една топка е само девет игри, в зависимост от нивото на тениса, който се играе.
На Виток ѝ отнема около три до четири седмици, за да изработи стол, който тя продава за 2900 долара. Всяка топка се изрязва и боядисва на ръка, като цветовете се избират специално, за да паснат на пространството на клиента. Чрез много опити и грешки тя успява да овладее формата на топката, като същевременно маскира някои от нейните твърде лесно разпознаваеми характеристики.
"Трябваше да се постарая, за да променя емблематичния външен вид на тенис топките", казва тя. "Жълто е и има тези бели линии. Как да изкривя тази връзка?", чуди се дизайнерката, която в крайна сметка обаче успява да постигне забележителен резултат.
Виток започва да вижда възможностите за дизайн на спортното оборудване, когато учи в художественото училище Central Saint Martins в Лондон. "Наистина се интересувах от екодизайна и откъде набавям материалите си. И осъзнах, че винаги е било много сложно да се следва историята на материалите. Никога не знаете откъде идват или как са били обработени. Наистина се ядосах за това."
Днес тя получава всичките си материали чрез дарения от тенис клубове. Колекциите в началото са малки - само 10 хвърлени топки, но бързо се разрастват. Сега Виток работи с Федерацията на Валония в Брюксел, която й е предложила целия си запас - около 100 000 топки, което ѝ осигирява работа за няколко месеца. Но създаването не е единствената ѝ цел.
Всъщност по-важно за Виток е как нейните творения могат и трябва да продължат живота си. "Аз съм еко дизайнер", казва тя. "Екодизайнът е кръговрат. Можете да използвате страхотни материали с ниски въглеродни емисии или рециклирани, но трябва да мислите за крайния цикъл. Ако не е кръг и ако не можете да използвате повторно елементите в нещо друго, това не е екодизайн."
В края на живота на мебелите си Виток може да разглоби стотиците топки за тенис (които са сплетени заедно без лепило), за да бъдат рециклирани, където мъхът се изгаря, а гумата се изстъргва, за да се направят постелки за детски площадки.
Следващото й предизвикателство е да стигне до десетките хиляди тенис клубове в Северна Америка. "Имам толкова много хора, които се интересуват от тенис в САЩ. Наистина мисля да отида и да започна да рециклирам там." Така че следващия път, когато гледаме турнир, не бива да оплакваме изоставените топки - жизненият им цикъл може би тепърва предстои.