Това е тема, по която никога няма еднозначно мнение - по кое време на деня физическите ни активности са по-ефективни?
Някои хора предпочитат да започват деня си с тренировка, други се разтоварват, като натоварят тялото си в края на деня. Какви са ползите на единия и на другия вариант?
Източник: iStock
Тренировка сутрин
Тази опция позволява да спазваме по-стриктен режим и "да отхвърлим" спортната си задача, преди да сме затрупани със задълженията на деня. Тренировката на гладно (веднага след ставане сутрин), активира и симпатиковата част на вегетативната нервна система, която е отговорна за мобилизацията на организма - тогава най-лесно и бързо се изгарят мазнини и се създава енергия.
Многобройни изследвания са доказали, че спортуването на гладен стомах е най-ефективно за намаляване както на теглото, така и на мазнините в тялото. Има опасност обаче спортуването на гладно да не ни понесе и в това няма нищо лошо. В този случай лека закуска като плодово смути или чия пудинг може да ни бъде само от полза.
Източник: iStock
Тренировка следобед
Ползите от тренировката по-късно през деня не са малко. Да започнем с това, че тогава организмът ни произвежда повече от хормона, отговорен за трупането на мускулна маса. Температурата на тялото се покачва леко с течение на деня, което означава, че и мускулите ни са загрели и по-лесно ще се справят с физическо натоварване.
Няма нищо притеснително и в това да решим да спортуваме дори привечер - само трябва да имаме предвид, че може да имаме проблем със заспиването заради това, че сме стимулирали тялото си малко преди лягане.
Източник: iStock
Какво да хапнем след тренировка
Не е нужно да се храним допълнително, защото организмът ще си набави всичко необходимо при следващото ни регулярно хранене.
Диетолозите обаче препоръчват два различни вида "зареждане" след спорт: протеиново и въглехидратно.
Първото включва пилешко, телешко месо, риби, костен бульон и готови протеинови закуска, а второто - зеленчуци и плодове с високо съдържание на скорбяла, варива и зърнени храни.