В Коледа много родители виждат възможност да компенсират всичко нематериално, което не са успели да дадат на децата, с колкото се може повече играчки под елхата.

Така малките ще са щастливи и заети поне до края на февруари, а родителите ще имат чувството, че им дават това, от което имат нужда. Но дали наистина е така?

Според университетско проучване в Испания, в което са взели участие над 70 деца до 10 години, многото играчки не просто не са нужни на детето, но могат дори да навредят на развитието му.

Учените разделили децата на две групи в две стаи. В едната имало само четири играчки, а в другата - 16. Децата в групата с малкото предмети успявали да измислят много и нови начини, по които да ползват наличното, като по-често играели отборно; били и по-концентрирани и вглъбени.

Децата в Европа имат средно по 238 играчки.

Източник: iStock

Децата в Европа имат средно по 238 играчки.

В същото време тези в групата с повече играчки често се карали и не задържали вниманието си върху играта. Появявал се и моментът на "мое/твое", което водело и до повече конфликти.

Статистиката сочи, че деца от семейства със средни до високи доходи в Европа притежават средно по 238 играчки, а действително ползват само с около 12 от тях.

Голямото количество играчки може да навреди на креативността и способността на детето да се концентрира за продължително време, както и да му попречи да комуникира пълноценно с неговите връстници, твърдят учените.