Нощното потене е сигурен начин да се събудим недоспали и с усещане за тревожност. Уви, това явление е по-често срещано, отколкото си представяме, а причините за него могат да бъдат доста разнородни.
Проблемът може да е в матрака
Източник: iStock
Порите в пяната или дунапрена на матрака са най-честата причина да се будим потни. Вместо между тях свободно да циркулира въздух, те задържат топлината на тялото и не я освобождават, когато се мърдаме.
Това води до покачване на общата температура под юргана, а оттам идва потенето.
Затова е хубаво да инвестираме в "дишащ" матрак, който позволява на въздуха да се движи свободно под нас.
Средата, в която спим, е важна
Източник: iStock
Изкуствените чаршафи, пижами и одеяла са известни със способността си да запарват.
Когато тези материи са комбинирани с включено парно или печка, тялото ни може да се спаси от жегата единствено чрез пот.
Температурата в спалнята трябва да се движи в диапазона между 15 и 19 градуса по Целзий, твърдят от Sleep for Success.
Стресът обърква всичко
Източник: iStock
Стресът е основна причина за много от заболяванията на модерния човек и е един от честите причинители на потене нощем.
Хроничният стрес вкарва тялото в хронично очакване на стрес. Това подтиква организма да произвежда определени хормони, дори когато това не е нужно. Те покачват цялостната температура на тялото, а ние се будим с мокра и студена тениска.
Може да е нещо доста по-сериозно
Източник: iStock
Ако сметнем, че първите три причини за нощно потене не са приложими в нашия случай, може би имаме друг проблем, за който е добре да се консултираме със специалист.
Заболявания на щитовидната жлеза, автоимунитетни заболявания, рак, сърдечни проблеми и изострена тревожност са само някои от възможните клинични обяснения.