В детските ни спомени със сигурност се прокрадват сцени, в които скачаме (или поне се опитваме да скачаме) на въже. Освен забавно, това физическо упражнение е и доста ефикасно за нашето здраве и добра форма.
Ето няколко довода защо трябва да си припомним как се правеше или тепърва да се научим как се прави.
Като боксьорите
Със сигурност сме виждали, че важна и неизменна част от тренировката на боксьорите е скачането на въже. В този спорт балансът и кондицията са от съществено значение, а това упражнение ни дава много повече, отколкото много други.
Когато скачаме на въже, цялото ни тяло трябва да е в абсолютен синхрон, за да ни се получат нещата. Освен това, тренираме бързите си реакции, които са задължителни за успех на ринга, а и не само.
Източник: iStock
Въпрос на избор
При скачането на въже ни е много лесно да избираме степента на натоварване. Ако го използваме просто като разгрявка, скачаме по-бавно, а ако искаме истински резултати - увеличаваме темпото и веднага усещаме как сърцето ни започва да бие доста силно. Така само за няколко минути си правим доста интензивна тренировка.
Стойка
Скачането на въже наистина е страхотно упражнение за децата, защото помага за формирането на правилна стойка. Трябва да сме с изправен гръб, за да можем да скачаме, нали? За пораснали деца също е подходящо, защото често се прегърбваме на стола в офиса.
Горната част на тялото е поставена под сериозно напрежение и скачането на въже е страхотна тренировка за ръце, рамене и гръб. В сравнение с други кардио тренировки, тук се натоварват много повече мускули, пише Health.
Учени твърдят, че скачането на въже подобрява състоянието на костите и костната плътност, което го прави подходящо упражнение и за хора в напреднала възраст, когато се появяват проблеми с двигателния апарат.
Източник: iStock
Ползи
Скачането на въже се използва най-вече за горене на калории. 10 минути се равняват на половин час тичане. Освен на фигурата, това упражнение влияе добре и на здравето ни.
Честото скачане на въже подобрява работата на белите дробове и се научаваме как да дишаме правилно. Оттам идват и ползите за сърдечно-съдовата система от по-голямото количество кислород, което приемаме.
Освен това, скачането на въже ни прави по-умни, защото развива лявото и дясното полукълба на мозъка, подобрява координацията и рефлексите. Ставаме и по-спокойни, постигаме синхрон между ума и тялото.
Внимание
Скачането на въже може да е страхотен начин да горим калории без да ни е необходимо време, пространство и особена екипировка. Но трябва да имаме предвид, че това упражнение не е особено подходящо за хора с наднормено тегло, защото сърцето и костите се натоварват повече.