Докато навсякъде около нас върлуват вируси, грип и какви ли още не зарази, ние не спираме да се чудим как да набавим на организма си всичко необходимо, за да подсилим защитата му срещу тях. Ще си кажем, най-лесно е да отидем в аптеката и да си купим мултивитамини и добавки. Но полезните вещества са много по-ефективни, когато се приемат в естествен вид - чрез храната, която консумираме.

Как да си набавяме достатъчно витамин D и през студените месеци

Как да си набавяме достатъчно витамин D и през студените месеци

И без да приемаме хранителна добавка

Безспорно плодовете и зеленчуците са тези, които се славят като най-ценни на витамини, минерали и други микро- и макронутриенти. Когато говорим за подкрепа на имунната система, първо се сещаме за витамин С, от който се нуждаем всеки ден. Той може да не ни предпази от разболяване, но пък ще ни помогне да се възстановим по-бързо и безпроблемно.

Едни от сезонните плодове, славещи се с най-високо съдържание на витамин С, са цитрусите. Но, оказва се, има един зеленчук, който по-рядко присъства на трапезата ни, но напълно си заслужава мястото там, защото е по-богат на въпросния витамин дори от лимоните и портокалите.

Снимка 696353

Източник: iStock

Камбите са вид чушки, които консумираме най-често или пълнени с ориз и кайма, или в туршия. А те са истинско богатство, защото в 100 г от тях се съдържат цели 80.4 мг витамин С, докато в лимоните и портокалите има едва 53 мг от него, а в грейпфрута - само 32 мг. А препоръчителната дневна доза е 40 мг, което значи, че можем да си я набавим само с 50 г чушки.

Прави се и пояснението, че жълтите камби са дори по-богати на витамин С от червените и зелените. И тъй като той не се складира в организма, а се изхвърля с урината, е важно да си го набавяме ежедневно в нужните количества, за да бъдем по-здрави, особено през зимните месеци, обяснява Get Surrey.

От колко витамин C имаме нужда с напредване на възрастта

От колко витамин C имаме нужда с напредване на възрастта

За да поддържаме мускулна маса

Освен на витамин С, камбите са страхотен източник и на витамин А, витамин Е, витамин В6, фолиева киселина, фибри и антиоксиданти. Затова е добре да ги включваме в менюто си по-често, независимо от сезона. Може да ги консумираме както сурови, така и гриловани, печени или както кулинарното ни въображение реши.