Великден е един от двата най-големи християнски празници. Но, за разлика от Коледа, който е по-идиличният и изпълнен с красиви образи празник - все пак отбелязваме раждането на младенеца, Великден е свързан и с някои мрачни картини.

Каква е разликата между православния и католическия Великден

Каква е разликата между православния и католическия Великден

Ето някои исторически сведения

На Разпети петък Исус Христос е разпънат на кръста - образ, който впоследствие се превръща в символ на цялата християнска религия. Въпреки зловещата си природа, няма как да не си зададем един въпрос, свързан с разпятието - защо Христос почти винаги е изобразяван на него с плочки на корема?

Образите на слабия и с изваяно тяло Спасител не бива да бъдат приемани като достоверен исторически факт, а като отражение на културните идеи на времето, в което са създадени. И начина, по който човечеството в онзи момент е възприемало мъжествеността. (отдолу фреска на Пиеро дела Франческа от XV век)

Библията изобилства от образи на силни мъже. Адам е принуден да започне да обработва земята като наказание за греха си. Ной пък построява огромния ковчег, в който събира животни от всякакъв вид.

Според Евангелието на Матей произходът на Исус води назад във времето до Авраам и Давид, и двамата доказано силни мъже. Авраам става баща на Исак на 100-годишна възраст, а Давид успява да победи по-огромния от него Голиат.

Статуя на Исус, дело на Микеланджело

Източник: iStock

Статуя на Исус, дело на Микеланджело

Показателно за силата на Христос е самият ден на разпъването му - той сам носи тежкия дървен кръст и издържа на редица мъчения. И въпреки това е изобразен като мускулест млад мъж - идеята е, че той би могъл да се опълчи срещу това, на което е подложен, но не го прави. Което пък е символ на саможертвата му за човечеството. (отдолу триптих на Рубенс, XVI-XVII век)

Символиката на силния Исус Христос демонстрира не само физическата му устойчивост, но и духовната му, и емоционална сила - идеали, към които да се стреми целият християнски свят, пишат още The Conversation.