След хранене или просто винаги, когато имаме нужда да освежим дъха си, дъвченето на дъвка е от онези навици, за които рядко се замисляме колко вредни могат да бъдат всъщност. Но както се оказва, дъвката не е противопоказна само защото потенциално може да увреди зъбите ни.

Дъвченето на дъвка и какво се случва, ако я глътнем

Наистина ли дъвката може да остане в тялото ни седем години

Проблем ли е, ако я глътнем

Според ново проучване, което все още не е публикувано в рецензирано списание, но е било представено на събитие на American Chemical Society в Сан Диего, Калифорния, дъвченето на дъвка може да "наводни" слюнката ни със стотици до хиляди микропластмаси, които да погълнем. В изследването е посочено, че средното количество микропластмаси, които се освобождават на грам дъвка, е 100.

И макар заключението на учените да звучи притеснително, те не целят да тревожат никого.

"Учените не знаят дали микропластмасата е опасна за нас или не. Няма опити с хора. Но знаем, че сме изложени на пластмаса в ежедневието и това искахме да проучим тук", казва в изявление д-р Санджай Моханти - главен изследовател на проекта, цитиран от Healthline.

Снимка 709757

Източник: iStock

В предишни изследвания учените изчисляват, че в човешкия организъм попадат между 39 000 и 52 000 частици микропластмаса годишно. А това се случва посредством всички пластмасови продукти, които използваме в ежедневието си, включително кутии и бутилки, както и храните, и напитките, които консумираме.

Конкретно дъвките обаче не са били проучвани обстойно. Но както уточнява д-р Моханти те са съставени от пластмаса - факт, за който много хора не си дават сметка.

"Искахме да измерим микропластмасата в дъвката. Това е важно за оценката на общото излагане на микропластмаса в човешкото тяло и всички възможни отрицателни ефекти", допълва той.

Кои дъвки съдържат микропластмаса

Знаем, че дъвките са на гумена основа и се правят с аромати, подсладители и други съставки. И независимо дали са "естествени" или "синтетични", всички те съдържат микропластмаса.

При проучването си изследователите са направили експеримент, при който са дали на една част от хората да дъвчат "синтетични" дъвки от няколко различни марки, предлагани в търговската мрежа, докато другата част са направили същото с различни "естествени" дъвки.

Снимка 709758

Източник: iStock

След това учените са измерили количеството микропластмаса, открито в пробите от слюнка на хората. И въпреки че са очаквали в синтетичните дъвки да има повече микропластмаси, са останали изненадани да отчетат, че естествените дъвки също съдържат подобно количество.

Колко и какви видове микропластмаса се съдържа в дъвките

Изследователите са открили, че за всеки грам дъвка, която дъвчем, се освобождават средно 100 микропластмаси, но могат да стигнат и до 600. Тук обаче е моментът да уточним, че една дъвка е между два и шест грама.

Освен това учените установяват, че както синтетичните, така и естествените дъвки съдържат един и същи вид полимери, като най-голямото количество са полиолефините - вид пластмаса, която включва полиетилен и полипропилен.

Снимка 709759

Източник: iStock

Какво знаем за ефекта на микропластмасата върху здравето

Въздействието на микропластмасата върху здравето на хората все още е обект на текущи изследвания. Според предишни такива обаче тя може да бъде вредна за респираторното, храносмилателното и репродуктивното ни здраве. Предполага се също, че може да е свързана и с рак на дебелото черво и белия дроб.

Дъвките, консумацията им след хранене и предпазват ли ни от кариеси

Защо дъвката след хранене е задължителна

Но не каква да е

Трябва ли да спрем да дъвчем дъвки

Предвид наблюденията на учените, че чрез дъвченето на дъвка поглъщаме немалко микропластмаси, мнозина вероятно биха се замислили да го преустановят или поне намалят. И това определено не би било излишно, особено от деца, а и предвид голямото количество микропластмаса, на което така или иначе вече сме изложени в ежедневието си.