Затлъстяването е все по-наболял проблем в световен мащаб, а възрастовата граница, при която се наблюдава, не спира да се понижава. Затова е важно да знае какво ни води до там, както и как да му противодействаме. А едно ново научно откритие ни дава повече яснота по темата.

Дълголетие с правилно хранене - какви са нужните промени и кога да ги предприемем

10 години по-дълъг живот само с няколко малки промени

Никога не е късно

Вероятно досега сме смятали, че да се храним обилно е най-вече резултат от слаба воля и липса на самоконтрол. Но в последните години научихме, че преяждането може и да е вследствие на несправяне с емоциите. Тогава можем да го наречем импулсивно или емоционално хранене. И то се свързва предимно с консумацията на вредни храни, които водят до трупане на килограми.

Сега обаче учени от испанския Universitat Pompeu Fabra в Барселона насочват вниманието ни към един специфичен вид бактерии от чревната микрофлора, които вероятно имат връзка с неконтролирания апетит. Става дума за тези от семейство Proteobacteria. Те доказано присъстват в изобилие при хора и мишки, които имат склонност да прекаляват с храната и редовно да преяждат.

Снимка 672451

Източник: iStock

Освен това е установено, че в същите тези хора и мишки има намалено количество на друг вид бактерии - Blautia от семейство Actinobacteria. А когато се започне прием на пребиотици и нивата на тези бактерии се покачат, склонността към преяждане осезаемо намалява. И това е ясно доказателство за връзката между чревната микрофлора и количеството храна, която изяждаме.

Испанските учени виждат в откритието си и нов подход, който може да се използва за справяне с емоционалното хранене и преяждането, а оттам и с наднорменото тегло и хранителни разтройства. Най-хубавото е, че той е напълно безопасен и безвреден и се състои единствено в приема на полезните бактерии, с които да се подтисне чувството за глад.

Как да възстановим чревната микрофлора и защо е важно да го направим

Как да възстановим чревната микрофлора и защо е важно да го направим

Кои са признаците, че нещо не е наред

"Констатациите както при мишки, така и при хора предполагат, че специфична микробиота може да бъде защита за предотвратяване на пристрастяването към храната", категорични са те. А това е поредното доказателство и за връзка между чревната микрофлора и функциите на мозъка, откъдето тръгват сигналите за глад и желанието да се наградим с нещо вредно за хапване, пише MedicineNet.