Въздушният транспорт се оказа един от най-засегнатите от пандемията сектори. Но финансовите загуби очевидно не са способни да сложат край на смелите мечти за бъдещето на гражданската авиация, което ни изглежда все повече като на филм.
![Phoenix FS, AeroDelft, Airbus и първият самолет с хидрогенно гориво](https://webnews.bg/uploads/images/19/2519/522519/160x90.jpg?_=1615533299)
Следващата революция в авиацията - дело на студенти
Кой пръв ще пусне самолет с водородно задвижване
Малката старъп компания от Хюстън Venus Aerospace е поредната с доста сериозна заявка в областта на полетите, които продължават на пръв поглед нереално кратко.
Преди дни от компанията обявиха своя проект за Mach 12 - хиперзвуков самолет, който ще може да измине разстоянието от Лос Анджелис до Токио само за един час.
![Снимка 533040](https://webnews.bg/uploads/images/40/3040/533040/640x.jpg?_=1622534226)
Източник: iStock
Максималната скорост, която самолетът може да развие, е 12 пъти по-голяма от тази на звука, която е 343 метра в секунда (1234.8 км/ч) - затова и попада в категорията "хиперзвуков". А с нея ще успее да намали и с цели 12 пъти продължителността на стандартните полети между двете крайни дестинации, която е точно половин денонощие.
Самолетите ще летят на четири пъти по-голяма височина от стандартните пътнически полети - на цели 45 720 метра. А според NASA и американските военни, Космосът започва на височина около 80 500 метра над повърхността на Земята.
INVESTMENT ALERT. We are excited to announce a recent investment in @VenusAerospace, whose rocket engines and space planes will change global travel as we know it. #SpaceTech
— Alumni Ventures (@avgfunds) May 12, 2021
Get a portfolio of venture-backed deals with Alumni Ventures: https://t.co/8FlqTN78bn pic.twitter.com/6pVzhZ4B6C
От компанията не пропускат да споменат и какво прави възможно развиването на толкова висока скорост - подобрения в ефективността на двигателя, формата на самолета и технологията на охлаждане. Те правят "едночасовия глобален транспорт рентабилен", предава Business Insider.
За дa осъществи амбициозния си проект, Venus Aerospace разполага с финансиране от три милиона долара, събрано чрез кампания за набиране на средства в Prime Movers Lab.
Компанията, която се състои само от 15 служители, наскоро се премести в Тексас, за да бъде по-близо до космодрума, който най-вероятно ще използват за опити. А кога хиперзвуковият самолет ще е готов за първия си официален полет, все още никой не се ангажира да каже с точност.