За някои хора честото посещение на тоалетната по малка нужда се е превърнало в част от живота им. Те никога не забравят да отскочат до "мястото", преди да отидат където и да е било, да спират многократно на път, или пък да не могат да изгледат цял филм, без да се наложи да го прекъснат. Същото важи и за нощния сън - а честото ставане и ходене до тоалетна може да бъде наистина досадно.

"Законът на уринирането" и защо трябва да следим за "21-секундното правило", когато пишкаме

Защо не бива да пишкаме повече или по-малко от 21 секунди

Какво гласи "Законът на уринирането"

Но трябва ли всъщност да се притеснявам за това колко често се изпишкваме? Ако се чудим кое е правилно и кое не, добре е просто да се допитаме до медицинските лица. Според тях, нормално е да пишкаме на всеки два до четири часа през деня и от нула до два пъти през нощта.

А ако ни се ходи по-често от това, може да става дума за състояние, наречено "синдром на свръхактивния пикочен мехур". В подобни случаи мехурът е по-чувствителен, което означава, че не е необходимо голямо количество урина, за да получим призив за тоалетната.

Снимка 647431

Източник: iStock

Друга причина може да е в мускулите на тазовото дъно, които може да не работят оптимално - да са прекалено напрегнати или слаби.

Разбира се от важно значение са и нещата, които консумираме. Кофеинови и газирани напитки, пикантни и кисели храни като домати и цитрусови плодове, както и алкохолът правят пикочния мехур по-чувствителен.

А и наложената идея, че трябва постоянно да се хидратираме - най-малкото с една голяма бутилка вода - може би също не прави услуга на пикочния ни мехур.

Снимка 647432

Източник: iStock

И ако нямаме никакви установени здравословни проблеми, може да си помогнем, като започнем с упражнения за тазовото дъно. От значение е и спазването на здравословно тегло, което също може да е в помощ за подобряване на способността за задържате урината. От излишните килограми тазовото дъно и пикочният мехур се натоварват допълнително.

Нормално ли е да не ходим всеки ден до тоалетната, за да облекчим червата си

Нормално ли е да не ходим всеки ден до тоалетната, за да облекчим червата си

Какво казват специалистите

Но ако сме опитали всичко и въпреки това продължаваме твърде често да посещаваме тоалетната, не е изключено пробягването до по-крайни варианти като употребата антихолинергици, които често се предписват при уринарна инконтиненция - медицински термин за проблеми с контрола на пикочния мехур.

Според Yahoo Life mоже дори да постави ботокс в пикочния мехур, който помага за отпускане на мускулите му - по същия начин, по който се отпускат тези на лицето, с цел премахване на нежеланите бръчки.