Прието е, че човек трябва да посещава поне веднъж на ден тоалетната по така наречената голяма нужда. Неотдавнашно проучване установява, че около 50% от хората се облекчават всеки ден.

Защо изпражненията са кафяви

Защо изпражненията са кафяви

Ето го научното обяснение

Но има ли повод за притеснения, в случай че не успяваме да го правим ежедневно? Ето какво мислят гастроентеролозите по въпроса.

Честотата на изхождане е свързана най-вече с начина ни на хранене. Недостатъчният прием на фибри и дехидратацията влияят директно. Но причината може да се крие и в някои заболявания като синдром на раздразненото черво, некоординирани движения между мускулите на коремното и тазовото дъно. Както и приемът на лекарства, стресът и липсата на физически упражнения.

Снимка 645457

Източник: iStock

И все пак, фактът, че не ходим до тоалетна всеки ден, не е задължително да е свързан с някакъв проблем. Според специалистите изхождането до три пъти на ден или три пъти на седмица се счита за нормално.

Но ако човек има наличие на симптоми като болки или подуване на корема или, в по-тежки случаи, гадене и повръщане, трябва да вземат съответните мерки. Струва си да се потърси медицинско мнение, ако е настъпила и промяна в движението на червата, например ако преди са били редовни, а сега вече не. Това важи особено за хората в по-късна възраст, след 50 години.

Снимка 645459

Източник: iStock

Според лекарите тежкият или продължителен запек - и често съпътстващият го силен напън за ходене до тоалетна - може да има болезнени последици. Като аналните фисури и хемороидите, които често причиняват дискомфорт, сърбеж и дори кървене.

Най-крайният вариант, макар и рядкост, е появата на фекална импакция - когато изпражненията остават в ректума толкова дълго, че стават твърде сухи и не могат да бъдат изхвърлени по естествен път.

Основното, което трябва да се направи, за да се избегнат подобни крайности, е промяната в начина на живот. Това включва редовен сън, физически упражнения, добра хидратация и консумация на пресни плодове и зеленчуци.

Кой е изобретил тоалетната

Кой е изобретил тоалетната

Оказва се, доста спорен въпрос

Могат да се вземат и слабителни средства, които да се използват според указанията.

И ако всичко това не помогне, посещението на гастроентеролог е следващата най-добра стъпка, съветват от Yahoo Life.