В края на всяка стара година обичаме да се надъхваме, да се мотивираме, да си поставяме цели, да си налагаме някои ограничения и да си обещаваме, че през следващата ще правим всичко по-добре. Ще отделяме повече време на себе си, на семейството и приятелите си, ще научим поне един нов чужд език, ще бъдем по-добри, по-смели, по-решителни, ще се храним здравословно и ще спортуваме повече.
Колкото и надъхани да сме със започването на тренировките обаче, несъмнено пред всеки новобранец във фитнеса стои един въпрос: "Кога ще мога да забележа видими резултати?" И въпреки че от голямо значение е какво, колко често и колко продължително спортуваме, ще ни стане малко по-спокойно, ако все пак имаме поне бегла представа за отговора.
Причините да спортуваме за различни. Някои искаме да свалим излишните килограми, други тренираме, за да се почувстваме по-здрави и заредени с енергия.
Източник: iStock
Каквото и да ни е накарало да сложим екипчето за тренировки обаче, това, което несъмнено се отразява добре на мотивацията ни, е да знаем колко упражнения наистина трябва да правим, за да видим някаква физическа промяна. Защото нека си признаем, резултатите са това, което стои на заден план в съзнанието ни, докато робуваме на бягаща пътека.
Каква промяна ще забележим зависи до голяма степен от това в каква форма сме и какво е спортното ни ниво момента, споделя пред Independent фитнес треньорът Аманда Хюз.
Според инструкторката, ако никога преди не сме тренирали, можем да очакваме видими резултати много по-бързо от някой, който спортува от години.
Източник: iStock
Всеки човек е индивидуален, така че скоростта, с която виждаме промени в тялото си, ще бъде различна при всеки. Като се има предвид това, Хюз обяснява, че ако се придържаме към режима си на тренировка и спортуваме между три и пет пъти седмично, можем да очакваме видими резултати в рамките на месец или два.
Някои променливи обаче ще повлияят на този процес и една от тях несъмнено е храненето. Независимо дали се захващаме с нова програма с тежести или посещаваме клас по спининг, важни са няколко неща. Първото е да измерваме и следим напредъка си. Второто е да се предизвикваме, но да бъдем и реалисти. И не на последно място: да намерим тренировки, които наистина харесваме и които ни карат да се забавляваме, напомнят от изданието.