Масово издирване и спасяване се извършва в Северния Атлантик, след като подводница, изследваща останките на Титаник, изчезна в неделя, 18 юни. Изследователският кораб Polar Prince загуби контакт с екипажа на подводницата Titan час и 45 минути след гмуркането си. Бреговата охрана на САЩ изчисли, че подводницата е имала между 70 и 96 часа авариен кислород към 17 ч. Източноевропейско часово време в понеделник, 19 юни. Туристическата фирма OceanGate заяви, че проучва всички възможности за безопасно връщане на екипажа и правителствени агенции се присъединиха към спасителната операция. Ето какво знаем досега.

Спасителните усилия

Polar Prince пристига близо до мястото на останките на Титаник в Атлантическия океан в неделя сутринта. Публикация във Facebook от Хамиш Хардинг, който е бил на Titan, казва, че очакват да започнат гмуркането в подводницата в 04:00 часа местно време. Бреговата охрана на Бостън, която ръководи операцията по издирването, пише в Twitter, че екипажът от петима души "се е потопил в неделя сутринта и екипажът на Polar Prince е загубил връзка с тях приблизително един час и 45 минути след гмуркането на кораба".

Смята се, че по това време подводницата Titan е била на около 1450 км от брега на Кейп Код. Контраадмиралът на бреговата охрана на САЩ Джон Маугер казва в понеделник, 20 юни, че е предизвикателство да се извърши търсене в толкова отдалечен район. По думите му търсенето има два аспекта. Това са търсене на повърхността, в случай че Titan се е върнала на повърхността на океана, но по някакъв начин е загубила комуникация, и подводно сонарно търсене.

Бреговата охрана изпраща два самолета C-130 Hercules да търсят подводницата на повърхността на водата и към тях се присъединяват канадски C-130 и самолет P8, оборудван с подводен сонар. В района се разполагат и сонарни буйове. Контраадмирал Джон Маугер от бреговата охрана на САЩ казва, че ще има нужда от допълнителен експертен опит, за да спаси кораба, ако бъде открит под водата, и той се обръща за помощ, включително към американския флот и частния сектор.

Титаник и кои са най-абсурдните митове за потъването на кораба

5-те най-абсурдни мита за Титаник

При това доказано опровергани

Министерството на отбраната на Канада съобщава, че заедно със самолета корабът на канадската брегова охрана Kopit Hopson е помагал в издирването. Horizon Maritime, която е съсобственик на Polar Prince, потвърждава пред BBC, че корабът помага и втори кораб, Horizon Arctic, е изпратен на мястото.

Кой е на борда

Сред петимата души на борда на Titan досега са потвърдени със сигурност три имена - Хамиш Хардинг, 59-годишен британски бизнесмен и изследовател, и пакистанския бизнесмен Шахзада Дауд и неговият син Сюлеман Дауд. Г-н Хардинг за първи път обявява, че се присъединява към екипа през юни миналата година и казва, че екипажът на кораба включва "няколко легендарни изследователи, някои от които са извършили над 30 гмуркания до Титаник от 1980 г. насам".

Г-н Хардинг е председател на Action Aviation, международна компания, която се занимава с продажби и операции в индустрията на бизнес авиацията, базирана в Дубай, Обединени арабски емирства. В Twitter неговата фирма съобщава в неделя, че "подводницата се е потопила успешно и Хамиш в момента се гмурка."

В изявление във вторник семейството на Дауд казва: "Нашият син Шахзада Дауд и неговият син Сюлеман бяха тръгнали на пътешествие, за да посетят останките от Титаник в Атлантическия океан. Към момента контактът с подводницата е изгубен и има ограничена налична информация. Ние сме много благодарни за загрижеността, проявена от нашите колеги и приятели и бихме искали да помолим всички да се молят за тяхната безопасност, като същевременно дадат нужното време и пространство на семейството в този момент."

Смята се, че френският изследовател Пол-Анри Наржеоле също е на борда, според публикация във Facebook от г-н Хардинг преди началото на гмуркането. Освен това, твърди се, че там е и Стоктън Ръш, главен изпълнителен директор на OceanGate - фирмата, стояща зад експедицията по гмуркането.

Титаник, Пол-Анри Нарджоле и откритието, което са направили на дъното на океана

Какво се крие на дъното на океана до Титаник

Новото откритие, което учените направиха

Какво прави подводницата и къде е Титаник

OceanGate Expeditions таксува гостите по 250 000 долара за място в своята осемдневна експедиция, за да видят известните останки на кораба, които се намират на 3800 метра под повърхността на дъното на Атлантика. Мястото е на около 600 км от бреговете на Нюфаундленд и е разделено на две части, като носът и кърмата са на около 800 метра разстояние. Огромно поле от отломки заобикаля счупения кораб. Съобщава се, че пълното гмуркане до останките, включително спускането и изкачването, отнема осем часа. Всяка експедиция продължава осем дни, според OceanGate, и всяко гмуркане е с научна цел, като включва и изучаване на разпадането на останките. Първото такова гмуркане се осъществява през 2021 г., според уебсайта на компанията.

Какво може да се е случило с подводницата

Експертът по подводници проф. Алистър Грейг от Университетския колеж в Лондон има няколко хипотези за това къде може да е изчезналата подводница. Едната е, че е пуснала "тежест за падане" след спешен случай, за да я извади на повърхността. "Ако е имало прекъсване на електрозахранването и/или прекъсване на комуникацията, може да се е случило това и тогава подводницата ще се клати на повърхността в очакване да бъде открита", казва той.

Другата му хипотеза е, че корпусът е бил компрометиран, което е довело до теч. Тогава прогнозата не е добра. Ако е слязъл на морското дъно и не може да се върне със собствена сила, възможностите са много ограничени. "Въпреки че подводницата все още може да е непокътната, ако е на голяма дълбочина, има много малко плавателни съдове, които могат да стигнат до  нея и със сигурност не и водолази."

Какво знаем за Titan 

Titan е подводница с пет места, създадена да се спуска до дълбочина от 4000 метра и се движи с три възела - това е около 5.63 км/ч. Освен за отвеждане на водолази до останките на Титаник, тя се използва за проучване и инспекция на място, проучване и събиране на данни, производство на филми и дълбоководни тестове на хардуер и софтуер.

Според компанията Titan е "оборудван с най-модерно осветление и сонарни навигационни системи плюс вътрешно и външно монтирано 4K видео и фотографско оборудване". Според уебсайта на OceanGate подводницата за петима души има система за наблюдение на корпуса на кораба в реално време. Има и сензори за анализиране на ефектите от променящото се налягане върху подводницата, докато се гмурка, за да оцени целостта на структурата.

Луксозната подводница, която Хърватия строи за подводни туристически обиколки и изследвания

Луксозна подводница - гордостта на Хърватия

За какво й трябва на страната подобен плавателен съд

"Тази бордова система за наблюдение осигурява възможност за ранно откриване на проблем и предупреждава капитана достатъчно рано, за да спре спускането и безопасно да се върне на повърхността", казва още компанията.