Какво точно се е случило с Titan? Това е въпросът, който целият свят си задава, тъй като се появява все повече информация за изчезналата подводница в Атлантическия океан, която се отправи към отломките на Титаник и в неизвестност от неделя, 18 юни.
Експертите предлагат своите хипотези, докато продължава издирването на подводницата на OceanGate Expeditions и петимата пътници в нея, след като загубват контакт с канадския експедиционен кораб Polar Prince.
"Мисля, че е важно да разберем, че това е много, много екстремна мисия", казва пред People Офер Кетър, капитан на подводница и експерт, съосновател на компании като Origen Extraordinary Escape и Submerge. "Това не е нормално туристическо гмуркане под вода."
Но времето за пътниците изтича. На пресконференция в Бостън във вторник, 20 юни, капитанът от бреговата охрана на Съединените щати Джейми Фредерик каза, че подводницата е започнала експедицията си с кислород за около 96 часа. Към сряда това количество е намаляло до по-малко от 24 часа, за да се намери подводницата, което означава, че шансовете на екипажа да са живи, дори и да бъдат намерени, клонят към нула. Ето и пет теории, които според експерти биха могли да обяснят случилото се с Titan.
Имплозия
Експертите са единодушни: това е най-лошият сценарий. Нито една от жертвите не би оцеляла това, което мнозина описват като "катастрофално" събитие. Според Стефан Б. Уилямс, професор по морска роботика в университета в Сидни в Австралия, имплозия (смачкване от външното хидростатично налягане на околната вода) вероятно би била причинена от повреда на корпуса под налягане.
Уилямс казва пред The Guardian, че катастрофална повреда на системата за налягане би била "като избухнала малка бомба".
"Въпреки че композитният корпус на Titan е построен да издържа на интензивно дълбоководно налягане, всеки дефект във формата или конструкцията му може да компрометира целостта му, в който случай има риск от имплозия", пише Уилямс в публикация в блог, споделена в The Conversation.
Д-р Дейвид Гало, старши съветник в RMS Titanic Inc., споделя подобен анализ в интервю за Sky News. "Катастрофална имплозия на самата подводница, което би било ужасяващо", коментира той. "Няма връщане от това."
Всъщност д-р Гало смята, че имплозията е най-вероятната причина за изчезването на подводницата. "Не знам как иначе можеш да изчезнеш толкова бързо", добавя още той.
Огън
Въпреки че е под вода, експертите казват, че е възможно да е избухнал пожар вътре в кораба - и да е бил пагубен по много начини.
Ерик Фусил, доцент и директор на корабостроителния център в университета в Аделаида, казва пред Associated Press, че пожарът може да "създаде токсични изпарения, които да доведат до безсъзнание".
Пожар също така може да "компрометира електронните системи", използвани за навигация и контрол. "Пожарите са катастрофално събитие в затворени подводни среди", добавя той.
Изгубена в морето някъде на повърхността
Възможно е също Titan да се носи някъде на повърхността на Атлантическия океан и все още да не е забелязана. Въпреки че това е един от най-добрите сценарии, пътниците все още са изложени на риск да останат без кислород. Плавателният съд е залостен отвън и пътниците нямат възможност да отворят вратата отвътре.
"Не можете да излезете, освен ако някой не ви отвори", казва Фред Хаген, който преди е посетил останките на Титаник именно с Titan.
Изгубена в морето, но под водата
Има вероятност подводницата да се е изгубила и на дъното на океана, което според експерти е много по-притеснителен сценарий.
Прекъсването на захранването е един пример за "сериозна механична или техническа повреда", която може да е възникнала вътре в подводницата. Възможно е пътниците също да са "припаднали", поради ниски нива на кислород в подводницата. Titan започва гмуркането с 96 часа кислород за дишане и вчера, 21 юни, се смяташе, че остават по-малко от 24 часа.
Заклещена в Титаник
Подводницата може също да се е заклещила някъде сред останките на Титаник, което се е случвало и преди. Уилямс казва пред Insider, че сценарият е малко вероятен, но не и невъзможен.
Франк Оуен, пенсиониран служител на Кралския австралийски флот, който също е работил като директор на проекта за бягство и спасяване на подводници, казва пред The Guardian, че "отломките от бедствието" покриват океанското дъно.
"Има части от него навсякъде. Опасно е", обяснява Оуен.
Репортерът на ABC News Майкъл Гилен е на борда на руска подводница през септември 2000 г., когато тя се заклещва сред останките, след като течение я избутва в лопатките на витлото на Титаник.
Гилен си спомня, че се е страхувал за живота си, като той и другите са се молели близо час, докато капитанът се опитва да маневрира и измъкне подводницата от несигурната ѝ позиция. В крайна сметка подводницата успява да се освободи, но Гилен знае, че е можело да приключи по много по-различен начин.
"Всъщност си спомням много ясно, че този глас се появи в главата ми и никога няма да го забравя до края на живота си. Ето какво ми нашепваше той: "Ето как ще свърши всичко за теб", разказва Гилен пред ABC.