Много са проучванията през последните години са се фокусирали върху въздействието на кафето върху здравето. И според повечето от тях то се нарежда сред полезните напитки.

Колко кафета трябва да пием на ден, за да намалим риска от три основни заболявания

Колко кафета трябва да пием на ден, за да намалим риска от три основни заболявания

Повече, отколкото очаквахме

За щастие на почитателите му, ново изследване открива дори още доказателства в подкрепа на благоприятното ѝ влияние.

В проучването, публикувано в The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, участват 188 000 души на възраст от 37 до 73 години. Учените анализират навиците им за приема на кафе и чай, който съдържа кофеин, чрез въпросници.

От тези 188 000 участници са били разгледани отговорите на около 172 000 души, които са посочили, че пият кафе или чай, съдържащ кофеин. В същото време, когато проучването е започнало, за нито един от тези хора не е отчетено да е имал анамнеза за кардиометаболитно заболяване (диабет тип 2, коронарна болест на сърцето и инсулт).

След като изследователите проследяват участниците за около 12 години, установяват, че пиенето на две до три чаши кафе или чай на ден подпомага кардиометаболитното здраве.

Снимка 686512

Източник: iStock

Според констатациите на учените хората, които приемат между 200 и 300 мг кофеин на ден, имат по-нисък риск от кардиометаболитни заболявания в сравнение с тези, които приемат по-малко от 100 мг на ден.

И по-точно, това означава, че участниците, които са пиели кафе, са отчели най-нисък риск - с почти 50%, докато участниците, консумирали между 200 и 300 мг кофеин от чай или в комбинация с кафе, са отчели около 40% по-ниска вероятност от развитието на кардиометаболитно заболяване. Колкото до хората, които пък са пиели само чай (зелен или черен), е отчетен най-нисък риск при консумацията до три чаши на ден.

Друго положително заключение от проучването е, че дори и при хора, които консумират повече от 400 мг кофеин на ден, не са забелязани отрицателни последици за кардиометаболитното здраве. Добрите новини са, че приемът на кофеин в тези граници може да ни предпази от диабет тип 2, коронарна болест на сърцето и инсулт.

Снимка 686510

Източник: iStock

Тези ползи са свързани със съдържанието на антиоксиданти, за които знаем, че предпазват клетките от увреждане, в кофеиновите напитки.

"Както кафето, така и чаят, могат да подобрят начина, по който тялото ви обработва захарта, да намалят възпалението и да поддържат здрави кръвоносните съдове, което може да предотврати състояния като диабет тип 2, сърдечни заболявания и инсулт", допълва кардиологът Адедапо Илуйомаде пред Prevention.

Като намаляват вредните ефекти върху тялото, тези напитки, консумирани в умерени количества, допринасят за по-доброто ни цялостно здраве и намаляват риска от споменатите заболявания. Независимо дали предпочитаме кафе или чай, и двете намаляват кардиометаболитните рискове, макар и да "работят" по различен начин.

Кафето има по-силно въздействие върху управлението на кръвната захар. Докато чаят, и по-конкретно зеленият чай, подобрява функцията на кръвоносните съдове и понижава кръвното налягане. Това е така заради по-високите нива на определени антиоксиданти, като хлорогенни киселини, съдържащи се в кафето, докато чаят пък е богат на флавоноиди, особено катехини. Оттук можем да си направим извода, че и двете напитки съдържат полезни съединения, но предлагат малко по-различни предимства въз основа на състава си.

Снимка 686513

Източник: iStock

В случай че залагаме на безкофеинови кафе и чай, може да бъдем спокойни, че и те съдържат много от полезните полифеноли и антиоксиданти, открити в кофеиновите напитки. И все пак, самият кофеин също има своите ползи. Той може да подпомогне метаболизма да и подобри начина, по който тялото обработва захарта. Предвид това, стандартните кафе и чай имат малко предимство по отношение на намаляването на риска от развитието на диабет и сърдечни заболявания.

Кофеиновите напитки, които обаче не бива да консумираме, са енергийните, които освен кофеин, съдържат и големи количества захар и изкуствени съставки. Те могат единствено да окажат негативно влияние на сърдечното здраве.

Канела - добавката към кафето, с която подпомагаме здравето на червата

Ето какво да добавяме към кафето си, за да подпомогнем здравето на червата

Хем по-полезно, хем по-вкусно и ароматно

"За разлика от кафето и чая, които са богати на полезни съединения, енергийните напитки нямат тези естествени ползи и могат да увеличат рисковете, като високо кръвно налягане. Ето защо е изключително важно да се прави разлика между естествени източници на кофеин, като кафе и чай, и преработените енергийни напитки", съветва д-р Илуйомаде.