В последно време студените душове и вани набират все по-голяма популярност и привърженици. Основно защото се свързват с разнообразни ползи за здравето - от намаляване на тревожност и стрес до повишаване на имунитета. Според ново изследване обаче тези благоприятни за организма ни ефекти не са чак толкова убедителни и повдигат някои въпроси.

Анна Грозданова и метода на Вим Хоф - как чрез студ и дихателните практики да постигнем баланс в живота

Потапяне в ледени води - как студът направи Анна Грозданова господарка на ума и тялото й

За метода на Вим Хоф от сертифицирана инструкторка по него

За проучването, публикувано в списание PLoS One, изследователите са прегледали предишни материали, фокусирани върху тези практики. Първото нещо, което те забелязват е, че голяма част от изследванията са се провеждали сред атлети и са били насочени към възстановителните процеси.

Така е установено, че студените душове и вани могат да помогнат при мускулни болки и умора след интензивни тренировки. В същото време доказателствата за по-широкоспектърните ползи за здравето на човек са ограничени.

Наблюденията на учените се основават на систематичен преглед и мета-анализ на 11 проучвания за различните практики на потапяне в студена вода, включително студени душове и вани.

В проучванията са се включили 3177 участници, като температурата на водата е била 15 градуса по Целзий или по-ниска. Конкретно потапянето във вана е било с продължителност от поне 30 секунди и с дълбочина до гърдите включително.

Снимка 703185

Източник: iStock

Изследователите забелязват, че потапянето в студена вода веднага е причинило увеличаване на възпалението. Подобна реакция е на пръв поглед противоречива, предвид че този метод се използва често от спортисти за намаляване на възпалението и болките в мускулите след тренировка.

"Непосредственият скок на възпалението е реакцията на тялото към студа като стресор. Помага на тялото да се адаптира и възстанови", обяснява д-р Бен Сингх, съавтор на изследването.

Освен това студените вани не са свързани с моментно намаляване на стреса. И въпреки това оказват този ефект 12 часа по-късно. По подобен начин укрепването на имунната система също не се случва незабавно. Но с течение на времето се забелязват също подобрения в съня и качеството на живот.

Ключовият извод на учените е, че моментните ефекти от потапянето в студена вода може да се различават от дългосрочните. Затова и уточняват, че са необходими повече изследвания, които да помогнат за разбирането как тези практики се отразяват на тялото.

Снимка 703188

Източник: iStock

Всеки, който е любопитен към тях, трябва да е наясно, че те имат своите ограничения. Така например не се считат за подходящи за хора със здравословни проблеми, които включват респираторно или сърдечно заболяване, заболяване, което засяга кръвоносната система, анамнеза за инсулт или припадъци.

Но дори и напълно здравите хора трябва да подходят внимателно. Най-доброто начало е да проверим как тялото ни би понесло няколко секунди студена вода под душа и евентуално постепенно да увеличаваме продължителността.

Когато става дума за потапяне в студена вана пък, температурата на водата не бива да е по-ниска от пет градуса по Целзий. За начало е препоръчителен диапазонът 10-13 градуса по Целзий и то за не повече от 10 минути.

5 причини да изберем къпането във вана вместо душ

5 причини да изберем къпането във вана вместо душ

Хем приятно, хем полезно

А в случай че тепърва започваме да експериментираме с тези практики, е добра идея някой близък да е наблизо и да е наясно какво правим, за да може да помогне при необходимост, пише Health.