Ако кажем, че има начин да се върнем в 2017 г., сигурно ще си помислите, че говорим глупости. Истината е, че за да го постигнем, ни дели само един полет разстояние. Можем просто да се качим на самолета за Етиопия и да се озовем в 2017 г. А ето и защо.

Толкова много живот(ни) - ето какво да очакваме на сафари в Танзания

Толкова много живот(ни) - ето какво да очакваме на сафари в Танзания

Едно незабравимо преживяване, което ще помним цял живот

Календарът, който светът използва до голяма степен днес - Григорианският, не е бил стандарт винаги. През 1582 г. папа Григорий XIII въвежда григорианския календар. Преди това по-голямата част от римския свят и Европа са използвали Юлианския календар, въведен от Юлий Цезар през 45 г. пр.н.е.

Юлианският е малко извън синхрон с орбитата на Земята около Слънцето и в резултат на това действителното равноденствие (и други събития от религиозно значение) се отдалечават от равноденствието в календара. Това прави Великден още по-труден за изчисляване, изисквайки смяна. Преходът не е лесен, обхваща стотици години и изисква някои страни да загубят между 10 и 13 дни.

Снимка 696541

Източник: iStock

Въпреки че повечето държави в света сега са с григорианския календар, има няколко, които използват други начини за разделяне на годината. И една от тях е Етиопия. В Етиопия има 13 месеца - Мескерем, Тикимт, Хидар, Тахсас, Тир, Якатит, Магабит, Мязя, Гинбот, Сене, Хамле, Нехаса и Пагуме. Вместо да има смесица от месеци с 30 дни, 31 дни и 28 или 29 дни в зависимост от годината, етиопският календар има 12 месеца с по 30 дни всеки, последван от последен месец, който има пет или шест дни, в зависимост от това дали това е високосна година.

За да направи уговорките още по-трудни с посетителите, времето на деня също не е същото, разделено на две 12-часови половини, които започват в 6:00 сутринта, а не в полунощ.

Снимка 696542

Източник: iStock

Но защо в Етиопия е 2017 г.?  Отговорът ни връща към 500 г. от н.е. Точно като григорианския календар, етиопският календар се основава на раждането на Исус. През 500 г. католическата църква променя изчисленията си за това кога се е родил Исус, но етиопската църква не го направи и като допълнителен страничен бонус това поставя новата им година на 11 септември по григорианския календар.

Данакилската депресия в Етиопия - най-горещото и жестоко място на земята

Коя е "земята на смъртта"

Там, където десетки хиляди семейства изкарват прехраната си от добива на една от най-ценните стоки: солта

Етиопия - единствената страна в Африка, която никога не е била колонизирана, продължава да използва по-старите изчисления (сами по себе си доста произволни) и в резултат на това в момента живее в 2017 г., пише CNN.