Празникът на влюбените мина, но любовта винаги заема съществено място в живота ни - независимо дали е щастлива или несподелена, дали ни кара да се усмихваме или да плачем. Сигурно всички поне веднъж сме казвали, че някой ни е разбил сърцето. Но дали това е възможно в буквалния смисъл?
Оказва се, че синдромът на разбитото сърце съществува не само в художествената литература, но и в медицинската. Там се нарича още стресова кардиомиопатия. Тя възниква при внезапен емоционален удар, който дотолкова шокира сърцето, че то придобива необичайна овална форма и става неспособно да извършва функциите си. И, както се досещаме, това е животозастрашаващо състояние.
Симптомите на синдрома са най-често изпотяване, болка в гърдите и задух - същите като при сърдечен удар. Но, за разлика от него, който обикновено се причинява от блокирани артерии, пациентите с разбито сърце имат нормални артерии и са без признаци за висок холестерол и натрупана плака.
Източник: iStock
Още по-странното е, че в повечето случай, наблюдавани от лекари, нормалното функциониране на сърцето, както и неговата обичайна форма, се връщат след няколко дни или седмици. А при сърдечен удар промените са безвъзвратни. И медиците започват да обръщат все повече внимание на идеята, че емоциите наистина могат да имат огромно влияние върху сърцето - дори в най-прекия смисъл.
Днес науката все още не знае точно защо възниква синдромът на разбито сърце и защо при някои хора той се повтаря по няколко пъти. Предположенията са, че това е свързано с дисфункция в реакцията на тялото за борба или бягство, освобождаването на химикали като адреналин, норадреналин и допамин, които тялото използва, за да ни подготви за един от двата сценария.
Източник: iStock
Почти всички хора, които имат епизоди на синдром на разбито сърце, са жени, предимно в менопауза, когато нивата на хормона естроген са много ниски. А той е от значение за правилното функциониране на кръвоносните им съдове. Именно затова се смята, че жените над 55 години имат тройно по-висок риск сърцето им да се "разбие".
Учените обаче смятат, че само 1/3 от тези медицински случаи се дължат на емоционален шок. Други, по-чести причини за тях са физически - като силна болка, астматични пристъпи, гърчове, инсулт, висока температура, ниска кръвна захар, операция и пневмония, предава CNN.