С пролетта и честите колебания във времето навън обичайно започваме да говорим за пролетна умора. И, оказва се, вместо да се чувстваме изпълнени с енергия от слънчевите дни и затоплянето, се случва точно обратното и изтощението става наш верен спътник в ежедневието.

Защо страдаме от пролетна умора

Защо страдаме от пролетна умора

Ако се чудим какви са причините

Ако обаче умората ни не е свързана със сезоните, температурите и други външни фактори, то вероятно има друга причина за нея, която не бива да подминаваме. Понякога тя може да бъде повече от признак, че сме преуморени и имаме нужда от почивка. 

Според невролози, има някои промени в начина си на хранене и на живот, които може да направим, за да повлияем на това как се чувстваме. И доста често постоянната умора е в резултат на дефицити на определени витамини и вещества в организма. Ето и кои са най-честите.

Снимка 707941

Източник: iStock

Витамин D

Това е витаминът, който се оказва дефицитен при най-голямата част от хората. И причината е както недостатъчното време, прекарано навън на слънчева светлина, така и трудното му усвояване от организма. А когато не ни достига, това води до умора, мускулна слабост, трудна концентрация и промени в настроението.

Най-лесният и ефективен начин да си набавим витамин D е чрез храната, която консумираме. В нея той е в комбинация с мазнини, които са от съществено значение за усвояването му. Подходящи са мазните риби, млечните продукти и яйцата. Често обаче с тях не можем да си набавим необходимите дози, особено ако имаме установено ниски нива, и се налага и приемът на добавки.

анкета

Страдате ли от пролетна умора?

Виж резултати

Да, вече я усетих 38.8%

Още не, но я очаквам скоро 19.8%

Боря я с витамини и спорт 12.9%

Уморен съм си през цялата година 28.4%

Витамин В12

Това също е витамин, който често е в стойности на дефицит или недостиг, които водят до развитието на анемия. Основният й симптом пък е умората. Недостатъчните му стойности се срещат най-вече при по-възрастните хора, както и при тези, които не консумират месо и животински продукти, защото той се съдържа преди всичко в тях.

А препоръката е, ако се налага да приемаме добавки с витамин В12, това да става само по лекарско предписание и най-добре с храна, за да се подпомогне усвояването му.

Снимка 707940

Източник: iStock

Омега-3 мастни киселини

Оказва се, че те също са в дефицитни стойности при голяма част от възрастните. А тези вещества са от съществено значение за правилното функциониране на мозъка и поддържане на настроението. И без тях е много вероятно често да се чувстваме уморени и да ни е трудно да се концентрираме.

Омега-3 мастните киселини се намират в най-големи количества в мазните риби, орехите и някои семена като чия и ленено семе. Тези от растителни източници обаче са по-трудни за усвояване, обяснява PsyPost.

Хранене

Храната е гориво за организма и безспорно това, което ядем, се отразява на начина, по който се чувстваме. А постоянната умора най-често е причинена от резките скокове и спадове в нивата на кръвна захар. Основните препоръки са да залагаме на повече сложни въглехидрати, да приемаме достатъчни фибри и да ограничим приема на рафинирани захари. 

Снимка 707942

Източник: iStock

Други фактори

Въпреки че ни носи моментно усещане на успокоение, алкохолът може да ни направи по-уморени в дългосрочен план. Причината за това е, че той е токсин и тялото ни се стреми първо него да обработи, с което намалява превръщането на мазнините и въглехидратите с енергия. Освен това той затруднява абсорбирането на витамините от група В, което също допринася за нивата на енергия и настроението.

7 причини да чувстваме умора след ядене - и какво да направим

7 причини да чувстваме умора след ядене - и какво да направим

Не е само от преяждане

Да прекарваме достатъчно време на слънце, да спим качествено, да се движим достатъчно и да контролираме нивата на стрес в ежедневието си също са фактори, които оказват влияние на умората и нейното място в деня ни.