За учените отдавна е известно, че размножителните колонии на пингвините са шумни и стресиращи места именно за самите животни, заради агресивни техни събратя и хищни птици, които дебнат да сграбчат яйца или малки. Ново проучване обаче хвърля повече светлина върху това как пингвините успяват да опазят поколението си. И дори нещо повече - то води до забележително ново откритие за очарователните черно-бели животни.
Досега изследователите винаги са подкрепяли твърдението, че сънят на птиците може да бъде доста по-различен от този на сухоземните бозайници. И за да го докажат, са провеждали няколко проучвания.
Преди почти десетилетие корейският поведенчески еколог Уон Йънг Лий забелязва, че пингвините от вида Pygoscelis antarcticus, гнездящ на остров Кинг Джордж в Антарктида, спят за много кратки периоди. Малко по-късно, през 2019 г., той обединява усилия с френския екофизиолог на съня Пол-Антоан Либурел, за да изследват по-обстойно съня на пингвините.
Източник: iStock
С помощта на няколко устройства, сред които и за измерване на мозъчната активност, учените установяват, че сънят на пингвините е силно фрагментиран. На всеки час животните са спели по 600 пъти, като всяка дрямка е била средно само четири секунди. И имайки предвид, че в някои случаи са спели само с половината от мозъка си, докато другата е оставала будна, те в крайна сметка успяват да си осигурят 11 часа сън за всяко мозъчно полукълбо. А това се равнява на забележителните над 10 000 дрямки всеки ден.
Изследователите всъщност вече са наясно, че други видове птици и някои морски бозайници също имат странен или накъсан ритъм на съня. Така например делфините могат да спят с половината си мозък, което им позволява да останат бдителни повече от две седмици без прекъсване. Или зеленоглавите патици, които имат същата странност, но за да се предпазят от хищници.
Източник: iStock
Този внушителен брой дрямки, които са отчетени при пингвините обаче, са безпрецедентен случай животните, според учените. Но по думите на експертите за това си има добро обяснение и то е, че пингвините просто нямат време, в което да намалят бдителността си. Разпокъсаният им режим на съня всъщност работи в тяхна полза, за да балансират нуждата на мозъка от почивка с нуждите за гнездене. Учените обясняват, че възрастните пингвини трябва да бъдат нащрек през цялото време в периода на размножаването, за да запазят яйцата и малките си в безопасност.
И въпреки че в колонията има постоянна суматоха и шум, антарктическите птици все пак успяват да си починат дори и с кратки дрямки. Според изследваното те са били в състояние да функционират достатъчно ефективно, за да оцелеят и да се грижат за потомството си, пише Science News.