На всички ни се е случвало - чуваме звука на алармата сутрин, но толкова ни се спи, че решаваме да се наградим с още 10 минути сън. А след като те изминат неусетно, отново ни се спи все така. И услуга ли сме си направили или по-скоро сме сгрешили?

Вредният навик, който намалява времето ни за сън и води до по-висок риск от безсъние

Вредният навик, който намалява времето ни за сън и води до по-висок риск от безсъние

Какво да избягваме, за да спим повече и по-добре

Темата за съня е обект на редица изследвания и вече сме си научили урока - важни са както неговото качество, така и количеството. А недоспиването води до редица негативни последствия за здравето ни. Но колкото и да се стараем, от време на време ни се случва да не успеем да се наспим добре. И тогава изкушението да отложим алармата е още по-голямо.

Данните

Ново изследване на учени от Mass General Brigham, публикувано тази седмица в Scientific Reports, показва, че малко над половината хора използват функцията "snooze" на алармите си. Данните са на база събрана информация за над 21 хиляди души от приложение за следене на съня за смартфони.

Оказва се, че малко по-често го правят жените и, без особена изненада, избираме тази опция, когато на предишната вечер сме си легнали по-късно. От анализирани над 3 милиона цикъла на съня, 56% от тях са завършили с отлагане на алармата.

Алармата е най-големият ни враг сутрин

Източник: iStock

Алармата е най-големият ни враг сутрин

И се пояснява, че това не е особена изненада, защото телефоните най-често са на няколко сантиметра от главите ни, а бутонът Snooze е голям и изкушаващ върху дисплея.

Фактите

Въпреки че на всички ни се случва да го правим, колкото по-рядко, толкова по-добре. Защото да отложим ставането с 10 или 20 минути не ни дава нищо повече, освен възможността да закъснеем за работа. Сънят, който си добавяме след първия звън на алармата, е всичко друго, но не и пълноценен и възстановителен.

И е много по-вероятно след него да се чувстваме още по-уморени и заспали, отколкото ако сме станали веднага. Въпреки че някои изследвания излизат с извода, че отлагането не вреди толкова на съня, повечето твърдят именно това.

Скандинавският метод за сън, който ще подобри и почивката, и връзката ни

Скандинавският метод за сън, който ще подобри и почивката, и връзката ни

По-евтината алтернатива на развода

Затова съветът на учените е да настройваме алармата си за най-късния възможен час за ставане и когато тя звънне, да не отлагаме повече, а директно да се хвърлим в деня. За по-качествено събуждане не хващаме първо телефона, а правим кратко разтягане и малко дихателни упражнения, след като сме отворили щорите или завесите, за да може слънчевата светлина да ни разсъни.