Важно е не само какво ядем, но и как го приготвяме - това знаем много добре. Защото дори да изберем здравословни и хранителни продукти, ако заложим на неправилната техника за термична обработка, те може да загубят всички свои полезни качества и дори да станат вредни за здравето ни.
Но не е и толкова просто, защото един метод на готвене може да е най-подходящ за едни продукти, а друг - за други. Ето защо е важно да знаем плюсовете и минусите на всеки и със сигурност следващият път, когато влезем в кухнята, ще се замислим как точно да приготвим любимите си храни.
Препоръката е да редуваме методите на готвене в ежедневието, за да извличаме ползите от всеки от тях. Съобразяваме се, разбира се, и с това какво искаме да приготвим. Ограничаваме се и само до полезните техники, защото вредните могат да ни докарат редица здравословни проблеми. Ето и кои са те, подредени от най-вредни към най-полезни.
Източник: iStock
Дълбоко пържене
Със сигурност това е най-вредният начин, по-който можем да приготвим каквато и да било храна. Вредата е не само за талията, но и за сърцето, и за сърдечно-съдовата система. Освен това, при нагряване на мазнината се отделят канцерогенни съединения, които увеличават риска от развитието на онкологични заболявания.
Опушване
Това е по-специфичен метод на приготвяне, който е не по-малко вреден от пърженето. Честата консумация на пушени храни, особено меса, се свързва с повишен риск от рак на храносмилателния тракт.
Гриловане
Да, всички обичаме барбекютата, но трябва да имаме едно наум. Храната, приготвена на грил, е наистина вкусна и до голяма степен запазва полезните си вещества. Важно правило обаче е да не прекаляваме с термичната обработка.
Според различни изследвания, пушекът от грила съдържа канцерогенни вещества. А приготвянето най-вече на месо на прекалено висока температура може да доведе до риск от повишено кръвно налягане.
Източник: iStock
Готвене с горещ въздух
Все по-актуалните напоследък еърфрайъри са една супер алтернатива на пърженето. С тях приготвяме храна, която е точно като пържена, но без да използваме големи количества мазнина, загряваща се до висока температура.
Микровълнова
Вероятно ще се изненадаме, но приготвянето на храна в нея има и своите ползи. Заради късото време, което е необходимо, този уред успява да запази голяма част от хранителните вещества в продуктите, които искаме да си сготвим - например флаваноидите в броколите или витамин С в други видове зеленчуци, предава Eat This, Not That.
Сотиране
Още една по-здравословна алтернатива за приготвяне най-вече на зеленчуци, която може да използваме и за месо. При нея ни трябва малко количество мазнина и времето за приготвяне е по-малко, откъдето идва и по-ефективното запазване на хранителните вещества.
Източник: iStock
Печене
Лесно, вкусно и хранително. Не се нуждаем от много мазнина, а приготвяните продукти запазват своите качества във фурната.
Су вид
Това е метод за дълго готвене на ниска температура. В буквален превод от френски значи "под вакуум". За него се нуждаем от специален уред. Всички полезни вещества в продуктите са запазени, както и тяхната сочност, а вкусът им е богат и наситен.
Готвене под налягане
Вече няма какво да им се плашим на тенджерите под налягане, защото на пазара се предлагат и специални мултикукъри, които вършат същата задача и са много по-лесни за употреба. Основното предимство на готвенето под налягане е запазването на хранителните вещества на продуктите. И удобството му, разбира се.
Източник: iStock
Готвене на пара
Това е най-здравословният метод за готвене, особено когато говорим за зеленчуци. Според изследване на учени от Cornell University, зеленчуците на пара дори съдържат повече антиоксиданти от суровите. Водоразтворимите витамини, като витамин С и повечето витамини от група В, също могат да се задържат повече поради ограничения контакт на храната с вода.