Смята се, че с годините човек трупа повече опит и помъдрява. Разбира се, това е различно за всеки човек и смело можем да твърдим, че има доста индивиди, които никога не помъдряват. Има и такива, които никога не се сдобиват с мъдреци.

Какво се случва със зъбите ни с напредване на възрастта
И как да ги запазим здрави за по-дълго време
Въпросните зъби са последните, които поникват в живота ни - обикновено в началото на 20-те ни години. Известни и като трети кътници, обикновено растежът им е придружен с неприятна болка.
Каква е ползата от тях и защо се появяват точно в този етап от живота? "Имаме зъби, които са били пригодени за много различна диета от тази, която ядем днес, поне в западните общества", казва професорката по антропология в Държавния университет на Охайо и автор на "Какво разкриват зъбите за човешката еволюция" Деби Гуатели-Щайнбърг.

Източник: iStock
Често се налага вадене
Тя пояснява, че някогашната палео диета се е състояла от трудни за сдъвкване храни като сурово месо, сурови растения и ядки, като не бива да забравяме, че по онова време не са се ползвали ножове за наситняване на храната.
Съответно еволюцията е осигурила на човека допълнителни кътници за дъвчене. Мъдреците са "стоели" доста добре в масивната челюст на първобитните хора. Днешните обаче имат доста по-фини черти и 32 зъба не винаги се побират добре вътре.
Статистиката дори показва, че близо 80% от възрастните имат поне по един мъдрец, който не е успял да се развие както трябва заради липса на място. Това пък ги прави по-уязвими на бактерии и инфекции на венеца.

Източник: iStock
Заради липса на място израстват накриво
Затова в подобни случаи е препоръчително мъдрецът да бъде изваден. Това трябва да стане след щателна консултация със стоматолог. А, ако го направим, този зъб отново може да е полезен, защото от него могат да бъдат запазени стволови клетки.
Те имат огромен потенциал за терапевтично лечение на невронни дегенеративни заболявания като Алцхаймер, Паркинсон и амиотрофична латерална склероза или болестта на Лу Гериг, както и хронични сърдечни заболявания като застойна сърдечна недостатъчност и хронична исхемична болест на сърцето, пародонтални заболявания и за растеж на заместващи зъби и кости, пишат IFLScience.