Когато човек веднъж свикне с редовен режим на спортуване, съвсем не е изключено да започне да се стреми към все по-интензивни и чести тренировки. Но почивката изобщо не е за пренебрегване. Както се оказва, тя е от съществено значение за тренировъчния ни график и всъщност дори има роля в изграждането на мускули.

Голямата заблуда за потенето по време на тренировка

Голямата заблуда за потенето по време на тренировка

И от какво може да зависи колко се потим в залата

Защо се нуждаем от почивка между тренировките

Ако се замислим, обяснението е доста логично - когато тренираме, тялото ни е подложено на стрес, макар и положителен. Но тялото ни се нуждае от почивка, за да може разкъсванията на мускулните влакна да се възстановят, а и всички хранителни вещества да се усвоят, за да подпомогнат изграждането на мускули.

Разбира се, правилното хранене, което включва достатъчно протеини, е също от решаващо значение за този процес. Протеинът осигурява основните градивни елементи - аминокиселини, които организмът използва за възстановяване на мускулната тъкан. И именно това го прави толкова важен за възстановяването и изграждането на мускулна маса.

Снимка 705336

Източник: iStock

От колко почивка се нуждаем между тренировките

Отговорът на този въпрос не е еднозначен, тъй като има различни фактори, които трябва да се вземат предвид. Сред тях са вида тренировки, които практикуваме, нивото, което сме достигнали, както дори и качеството на съня ни.

Все пак, най-често препоръките са за 48 часа възстановителен период между тренировки с умерена до висока интензивност. Но колкото повече се повишава интензивността, толкова повече време ни е необходимо за почивка. Ако сме имали наистина тежък ден в залата, е добре в следващите 72 часа да дадем почивка на конкретната мускулна група, която сме натоварили.

Снимка 705338

Източник: iStock

В същото време не бива да забравяме и да се вслушваме в тялото си. Ако след втория или третия ден все още усещаме дискомфорт, допълнителни ден-два за възстановяване ще са ни от полза.

За да оптимизираме времето, най-добрият съвет е да редуваме дни с високоинтензивни тренировки с дни с нискоинтензивни, като включваме поне един ден пълна почивка или пък активно възстановяване (например с йога).

Как спортуването може да подобри сексуалния ни живот

Как спортуването може да подобри сексуалния ни живот

Примерите не са никак малко

А в случай че вместо на фитнес, залагаме на групови физически активности, като йога и пилатес, е препоръчително да си взимаме почивен ден поне на всеки три до четири последователни посещения, както и да редуваме вида активност. При груповите тренировки възстановяването обикновено е по-кратко в сравнение с упражненията с вдигане на тежести, пише Women's Health.