Много хора обичат да пътуват и посещават нови места. В днешно време обаче свръхтуризмът се оказва много сериозен проблем за редица градове и региони.

Канарските острови са рай за мнозина, но местните имат сериозен проблем

"Вашият рай е нашата мизерия" - какъв е огромният проблем с Канарските острови

Какво накара жителите да предприемат гладна стачка

Така например Венеция въведе такса за еднодневните туристи с цел да охлади интереса към града и събере повече пари. Но поне към момента не изглежда таксите да спират туристите.

Подобно се оказва положението на и на Канарските острови. Архипелагът в Атлантическия океан се намира само на около 100 километра от бреговете на Африка, но всъщност е испанско владение. Оказва се, че Канарските острови и в частност Тенерифе се радват на небивал интерес от страна на туристите.

Снимка 735565

Източник: iStock

Но той е толкова голям, че местните власти ще се опитат да го намалят. Данните за изминалия месец август показват, че островите са били посетени от 1.23 милион чуждестранни туристи. Това са 6% повече от август 2024 г. и нов рекорд за посещаемост на архипелага.

Едно от най-странните неща е, че именно август е най-топлият месец на Канарските острови и респективно би трябвало да привлича по-малко туристи тогава.

Снимка 735566

Източник: iStock

За осем месеца - от януари до август тази година, Канарските острови са били посетени от цели 10 милиона чуждестранни туристи. Това ги нарежда на трето място сред най-посещаваните испански региони.

Таксата за туристи във Венеция - остава или отпада

Таксата за туристи във Венеция - остава или отпада

Градът продължава борбата с еднодневните туристи

Най-много туристи идват от Обединеното кралство и Германия. Ето защо местните власти обмислят да въведат еко такса през 2026 г. Всеки турист, който иска да се разхожда из националните паркове на Тенерифе ще трябва да плаща по 25 евро, пише Euronews.