Канарските острови са архипелаг и автономна област в Испания. Архипелагът се намира близо до Африка - на 100 км на запад от границата между Мароко и Западна Сахара. Състои се от две провинции - Лас Палмас и Санта Круз де Тенерифе. Островите принадлежащи към Канарските са Тенерифе, Гран Канария, Фуертевентура, Ла Палма, Лансароте, Ла Грациоза, Ел Хиеро и Ла Гомера.
Туризмът на Канарските острови е доста развит. Плажовете, флората и фауната привличат много хора. Там може да се практикуват водни спортове като напоследък интерес представляват гмуркането и подводната фотография. През 2023 г. архипелагът е привлякъл 14.1 милиона чуждестранни посетители, което е рекорд за островната група. Оказва се, че всичко това обаче никак не се нрави на местните.
Жителите на Канарските острови планират протести и стачки в отговор на прекомерния туризъм. Кампаниите казват, че неустойчивият наплив от посетители съсипва живота в горещата ваканционна точка. Една активистка група на остров Тенерифе дори планира гладна стачка заради строителството на два нови хотела.
Властите бяха спрели работата по Hotel La Tejita и Cuna del Alma в Пуертито де Адехе на Тенерифе заради екологични нарушения, но строителството наскоро беше възобновено.
Canarias Se Agota ( в превод "Канарските острови са разпродадени") е група, която планира да проведе демонстрации на 20 април в Тенерифе, Гран Канария, Лансароте и Ла Палма под мотото "Канарските острови имат ограничение".
Canarias se exhausta ("Канарските острови са изтощени") е друга ключова група зад плановете за протестите в целия остров.
Източник: iStock
"Ние на тези острови винаги сме били много гостоприемни към туристите. Но искаме по-устойчив туризъм", казва Рубен Зерпа от Canarias Se Agota пред Euronews и продължава: "Тенерифе е малък остров с ограничени ресурси. Пътищата са претоварени с трафик, хотелите са пълни и е нетърпимо и поради ред други причини."
Зерпа добавя, че туризмът е повишил цените на наемите, което ги прави недостъпни за много местни жители. "Печеля около 900 евро и живея с партньора си, но наемът е 800 евро на месец. Това е Санта Круз, който дори не е една от най-скъпите части на острова", казва той.
Много други от протестиращите пък твърдят, че Airbnb и Booking са като рак, който поглъща острова малко по малко. Иван Сердена Молина, който помага за организирането на протестите, казва пред местния информационен бюлетин The Olive Press, че местните жители са принудени да спят в колите си и дори в някои от пещерите, тъй като жилищата се разграбват от туристически оператори.
Източник: iStock
"Нямаме нищо против индивидуалните туристи, но индустрията расте и расте и изразходва толкова много ресурси, а островът не може да се справи", казва той.
Една местна организация смята, че островите "колабират социално и екологично" под натиска на масовия туризъм. Доклад на Ecologists in Action предупреждава, че почти 34% от местното население, което е близо 800 000 души, са изложени на риск от бедност или социално изключване.
Наводненията от почиващи на Канарските острови също оказват натиск върху здравните услуги, управлението на отпадъците, водоснабдяването и биоразнообразието.
projekt
на 19.04.2024 в 11:39:52 #1айде стига оплаквания. това е демокрация. стига сте се оплаквали че нямате собствени жилища. нали ядете банани целогодишно. демокрация е. важна е парата. не човека