Лятото е сезонът на изобилните плодове от всякакъв вид. Безспорно едни от най-любимите ни са ягодите, малините, боровинките и други дребни горски плодове. Като повечето градски хора ни се налага да ги купим в тарелка от магазина, а не да си ги наберем в гората.
А с това идва и неприятната изненада на другия ден - все някоя от ягодите/малините/боровинките, вече е покрита с мухъл.
Големият въпрос е безопасни ли са за ядене останалите плодове? Според експертите е добре да заложим на сигурното и да изхвърлим всяко плодче, което се е допирало до или има наченки на мухъл. Защото не може да сме сигурни дали той е от добрия (като този на синьото сирене) или от лошия вид (като този на хляба с изтекъл срок на годност).
Източник: iStock
От Bon Appetit поясняват, че мухълът по плодовете се предава по въздуха. Влагата в плодовете е благоприятна среда, върху която малките му спори да "кацнат" и да започнат да се хранят. Дребните плодове съдържат "сериозно количество влага и захари - ключови хранителни вещества за мухъла", уточнява професор Фелиша Ву, която се занимава с хранителни науки в Мичиганския университет.
Източник: iStock
Професор Ву допълва, че има различни видове мухъл по тези плодове - Botrytis, Phytophthora и Fusarium, като тези видове не са токсични. Затова е достатъчно да отстраним развалените плодове и няма проблем да консумираме допиралите се до тях, стига да изглеждат здрави, твърди и без признаци на "зараза".