За положителния ефект, който добрата храна, физическите упражнения и пълноценния сън оказват върху мозъчната дейност, всички сме чували. Но подобно на тялото, и мозъкът има нужда и от упражнения, които да го държат в кондиция.
Факт е, че на всички ни се е случвало да забравим къде сме оставили ключовете или да забравим точната и важна дума в официален разговор.
Добрата новина е, че това по всяка вероятност са някои от "случайни бъгове", както ги нарича Сандра Бонд Чапман, основател и директор на Центъра по мозъчно здраве към Университета в Тексас. А още по-добрата е, че има трикове, с които да държим мозъка ни в кондиция.
Източник: iStock
Пред Real Simple госпожа Чапман обяснява, че в 30-те, 40-те и 50-те си години хората стават по-добри в най-важното: "взимаме решения, синтезираме информация и предлагаме големи идеи".
Тоест, независимо от възрастта, никога не е късно да си наложим здравословни навици, които да приведат мозъка ни в добра форма.
Въпреки че с напредването на възрастта да изгаряме неврони (бавно, но сигурно) е нормално, стресът и безпокойството често ни карат да се притесняваме от напълно нормални преживявания - като да забравим името на познат например.
Източник: iStock
Ето защо Чапман съветва да не се фокусираме излишно върху дребни пропуски, а да обърнем внимание на ежедневните си навици.
Предлага да започнем ново хоби или да развием напълно чуждо за нас до момента умение. Защото е доказано, че разнообразяването на рутината изостря когнитивните ни функции - от учене на нов език до стартиране на клас по йога или плетене.
Източник: iStock
Важно е да използваме мозъка си за това, което прави най-добре - да обединява наличната и нова информация. "Той ще ви се отплати, като укрепи своите сложни невронни мрежи", уточнява специалистът.
Чапман дава и конкретен пример. Следващият път, когато прочетем страхотна книга, можем да напишем впечатленията си от нея. И най-добре на хартия. Защото писането на ръка подобрява обработката на информацията, както и способността да я запомним.