Начинът на хранене е пряко свързан със здравословното ни състояние и в това спор няма. Доста противоречиви са обаче твърденията какво точно трябва да изключим от менюто си, за да бъдем в перфектно здраве, да се чувстваме по-млади и да изглеждаме по-красиви за по-дълго.
Сред най-обсъжданите врагове на организма са мазнините и въглехидратите. Именно те са обект и на новото изследване, проведено от учени от Harvard University и Tulane University, заедно с техни китайски колеги.
Преди години мазнините бяха заклеймени от редица медицински лица заради връзката им с високия холестерол и сърдечно-съдовите заболявания, които са сред водещите причини за смъртност в много държави по света. В последните години обаче режими като кето диетата поставят мазнините на пиедестал и категорично отричат приема на всякакви въглехидрати, предимно захари.
Източник: iStock
Но явно и в този случай, както и в много други, истината е някъде по средата. В новото изследване се търси отговор на въпроса кое ни убива по-бързо - много мазнини или много въглехидрати. То се извършва на базата на подробни данни за над 370 хиляди американци на възраст между 50 и 71 години, които в продължение на години отговарят на въпросници, свързани с храненето им.
А отговорът е, че ако спазваме режим с нисък прием на мазнини, продължителността на живота ни се повишава всяка година с до 34%. Точно обратното пък се случва, ако спазваме диета, в която консумацията на въглехидрати е ограничена - рискът от по-скорошна смърт се увеличава с цели 38%.
Този извод, до който са стигнали учените, категорично опровергава спазването на кето диета като добра опция за нашето здраве. Защото по-малкото наситени мазнини предотвратяват "обща и специфична смъртност сред хора на средна и по-голяма възраст", се казва в изследването. И резултатите идват като потвърждение на други анализи, правени в последните години за вредата от мазнините в менюто ни.
Източник: iStock
Важно е уточнението, че някои участници спазват здравословен режим, а други не толкова, но при всички се наблюдава увеличаване на продължителността на живота при нисък прием на мазнини. Просто при тези с по-нездравословни навици то е около 8%, уточняват от Daily Mail.
Почитателите на кето диетата пък имат 28% по-висок шанс да починат преди своите връстници. Тя стана популярна покрай твърдението, че е по-здравословно мазнините да бъдат основен източник на енергия, особено ако тренираме усилено.
Но това изследване доказва, че пълният отказ от въглехидрати не само няма да ни помогне, а и може да ни навреди. Затова диетите, акцентиращи на плодовете, зеленчуците и бялото месо, си остават най-добрият избор не само ако искаме да отслабнем, но и да живеем по-дълго.
Разбира се, не бива да изключваме изцяло мазнините от менюто си. На първо място трябва да забравим за наситените мазнини, които се съдържат в червеното месо и млечните продукти, както и за трансмазнините, на които са богати всички пържени и преработени храни. Наш верен приятел обаче си остават полезните мононенаситени и полиненаситени мазнини в рибата, ядките и зехтина.