Всеки, който има куче, знае, че то неизбежно се превръща в част от семейството. Затова и искаме да бъде колкото се може по-дълго време в нас. Продължителността на живота на домашните любимци зависи от редица фактори, сред които порода и здравословно състояние, но има и една друга причина някои да живеят повече от други.
Най-голямото изследване по рода си, проведено от Dog Aging Project, включва анализ на данните за 21 хиляди кучета. И то открива пряка връзка между социалната подкрепа и условията на живот с цялостното благосъстояние на животното.
Учените обясняват, че домашното куче, което е обичано от собствениците си и има сравнително кракът живот, е идеален обект на изследване за това как факторите от заобикалящата ни среда влияят на здравето и стареенето.
Източник: iStock
И се оказва, че наличието на мрежа за социална подкрепа е водещ фактор за постигане на завидно здраве и дълголетие - цели пет пъти по-значим от битовата среда на живот и възрастта на собственика. Т.е. кучетата имат нужда от едно или няколко другарчета, за да живеят по-дълго. И това доказва, че те са също толкова социални животни, колкото сме и ние.
Други две интересни открития от проучването са, че кучетата на богати собственици са диагностицирани с повече заболявания, както и че тези домашния любимци, които са в домакинства с повече деца, често живеят по-малко.
Източник: iStock
Обяснението на първото твърдение е, че са необходими повече финансови ресурси, за да се правят изследвания на домашния любимец. А за втория извод - повечето внимание и ресурси са насочени към децата, предава ScitechDaily.
Сега пред учените остават задачата да разберат как средата на живот успява да повлияе на здравословното им състояние, да промени телата и клетките им. И те ни дават един важен съвет - ако искаме нашето куче да живее по-дълго, важно е да му осигурим не само добри условия за живот, но и социални контакти. Ако не искаме да имаме повече домашни любимци, то нека поне го срещаме често с други себеподобни.