Ясно е, че размерът на човешкия мозък се е увеличил приблизително три пъти през последните четири милиона години от еволюцията на човека. Но факторите, обуславящи това разрастване, не са напълно изяснени.
В опит да разреши тази загадка, един биолог разработва компютърен модел, който пресъздава развитието на нашето когнитивно устройство, като разкрива, че човешкият мозък може да дължи размера си на половото съзряване.
Според Маурисио Гонсалес-Фореро от университета Сейнт Андрюс, Шотландия, съществуващите мнения за големината на човешкия мозък не успяват точно да обяснят причините. Например, често се твърди, че еволюционната надпревара във въоръжаването и борбата за надмощие тласка видовете към по-високи когнитивни способности и следователно към по-големи мозъци.
Гонсалес-Фореро обаче смята, че точно тази надпревара няма как да успее да доведе до еволюционно стабилни човешки мозъци и тела, предвид "големите метаболитни разходи".
Източник: iStock
С други думи, развитието на мозъкa има своята цена и ограничава количеството енергия, необходимо за развитието на други видове тъкани.
Гонсалес-Фореро създава компютърен модел, който определя метаболитните разходи, свързани с растежа на различни видове тъкани. Използвайки тази така наречената еволюционна биология на развитието, наречена за кратко evo-devo, авторът демонстрира, че мозъкът и размерът на тялото на седем различни вида хоминиди (човекоподобни) могат да бъдат точно реконструирани.
Като се започне от Australopithecus afarensis - видът, към който принадлежи известната Люси и се стигне до Homo sapiens, ученият разкрива, че размерът на мозъка винаги зависи от възрастта на половото съзряване - колкото по-късно се случва то, толкова повече се увеличава размерът на мозъка.
Източник: iStock
Като пример за съвременния човек, авторът дава сравнително късното появяване на яйчникови фоликули при жените позволява огромно нарастване на размера на мозъка в детска възраст. В резултат на това мозъкът на възрастния човек е шест пъти по-голям, отколкото обикновено се очаква за организъм с нашия размер на тялото, пише IFL Science.
Или казано по друг начин, моделът на Гонсалес-Фореро доказва, че огромните ни мозъци не са продукт на еволюционна надпревара за интелигентност, а са страничен продукт на забавеното ни полово развитие.