Несъмнено най-хубавата част от празничното парти е траоезата, включваща вкусни ястия и деликатеси. А най-лошата е едно евентуално последвало неразположение, включващо повръщането или диария.
Причина за последното са храните, които, оставени на открито, лесно се развалят и причиняват съответно заболявания. А най-неприятното е, че човек невинаги може да разбере че храната, която консумира, е развалена - защото тя често, макар и вече пълна с бактерии и микроби, все още изглежда добре и има добър вкус и аромат.
Затова е добре човек да спазва няколко условия, за да остави с чиста съвест храната за дълго на открито на празничната трапеза.
Източник: iStock
Начин на приготвяне
Храни като месо, морски дарове и яйца трябва да са обработени на достатъчно висока температура, поне около 60 градуса, за да се унищожат всички бактерии. Ако не бъдат ликвидирани, микроорганизмите могат лесно да се размножат, особено ако бъде оставена на масата часове наред.
Поддържане на топлата и студената храна
Дори приготвени на идеалната температура, храните е добре да се поддържат топли, за да се предотврати развитието на бактерии. Готвените ястия не трябва да се държат навън повече от два часа.
Същото важи и за храни, които изискват съхранение на студено. Като сирената и картофената салата, която не бива да остава на открито повече от три часа. Добър съвет е просто на масата да се поставят малки количества, а останалото да се държи в хладилника.
Допълнително намаляване на рисковете
Въпреки че може да звучи очевидно, важно е да мием ръцете си, преди да боравим с храна. Освен това, при сервиране, всяко ястие трябва да има собствен прибор, за да се избегне рискът от кръстосано замърсяване.
Препоръчително е и първо да се сервира на по-уязвимите гости като деца под 5 години, хора в напреднала възраст или лица с увредена имунна система и бременни.
Източник: iStock
Безопасно ли е да се ядат остатъците през следващите дни
Това зависи от начина, по който са били сервирани на партито и по който са съхранявани преди това. Ако не сме убедени, че е по правилния начин, по-добре е да изхвърлим храната. Защото някои бактерии, произвеждащи токсини, оцеляват при студени и дори замразени условия.
Храната никога не трябва да се оставя навън за повече от час-два часа. А остатъците е добре да се съхраняват в периода от три до максимум четири дни. Замразените могат да останат във фризера до шест месеца, съветват от Huffpost.