С понижаването на температурите навън заболеваемостта от грип и настинка неминуемо се повишава. Но както се оказва, това не са единствените състояния, на които сме изложени на по-висок риск в студеното време.

Разболява ли ни наистина студът

Разболява ли ни наистина студът

И защо боледуваме повече през зимата

Със застудяването идват и други потенциалните опасности за здравето ни - и по-точно за сърцето. Според здравните експерти през зимните месеци се отчитат повече смъртни случаи вследствие на заболявания на сърцето и кръвоносната система.

Здравните експерти предупреждават, че ниските температури могат да увеличат риска от инфаркти и инсулти, като допълват, че хората със сърдечно-съдови заболявания са по-застрашени.

Джули Уорд - старша кардиологична сестра от British Heart Foundation, обяснява, че когато ни е студено, кръвоносните съдове в пръстите на ръцете и краката ни се стесняват, за да губим по-малко топлина. Това стесняване обаче води до по-голямо напрежение в останалата част на кръвообращението, което означава, че сърцето трябва да работи по-усилено, за да изпомпва кръв в тялото, увеличавайки сърдечната честота и кръвното налягане.

Снимка 692526

Източник: iStock

Въпреки че това е нормална реакция на тялото при студ, допълнителното напрежение може да отключи симптоми при хора, които имат сърдечно заболяване, особено по време на физическа активност. Освен това ниските температури може да направят кръвта по-склонна към съсирване и така да увеличат и риска от образуване на кръвни съсиреци.

"Всичко това означава по-голяма вероятност от инфаркт или инсулт", казва сестра Джули Уорд.

Личният лекар д-р Чун Танг пък допълва, че възрастните хора са по-уязвими през зимата, защото телата им не регулират температурата толкова ефективно, колкото по-младите. Освен това възрастните е по-вероятно вече да имат състояния като високо кръвно налягане или запушени артерии, което може да ги направи по-податливи на допълнителното натоварване, на което студеното време поставя сърцето.

Хората, които имат сърдечни заболявания, включително нарушен сърдечен ритъм, кръвни съсиреци и предразположеност към инфаркт, трябва да бъдат особено внимателни през зимните месеци, тъй като студеното време ги излага на допълнителен риск.

"Ако вече имате сърдечен проблем, като сърдечно заболяване, стенокардия или сърдечна недостатъчност, сърцето ви не може да поеме допълнително натоварване. А студеното време принуждава сърцето да работи по-усилено и ако артериите ви са стеснени, това може да доведе до намален кръвен поток и повече болка в гърдите", казва д-р Танг пред Independent.

Снимка 692527

Източник: iStock

Кардиологът Д-р Андрю Джордан обаче не пропуска да отбележи, че ако по-възрастните хора предпочетат да останат вкъщи за по-дълъг период от време, с цел да се предпазят от рискове за здравето, това може да ги направи по-уязвими към образуване на кръвен съсирек, заради липсата на физическа активност.

Затова леки упражнения у дома са препоръчителни и през зимните месеци. Те поддържат кръвообращението, като в същото време не претоварват сърцето. Освен това помагат и да се стоплим.

Сред другите начини да предпазим сърцето в студа, са носенето на дебели, топли дрехи, за предпочитане на пластове, поставянето на шал около устата, когато сме навън, приемането на топла и здравословна храна, богата на фибри, протеини и полезни мазнини.

Хитри джаджи за студени дни - 8 идеи, с които да преживеем по-лесно зимата

Хитри джаджи за студени дни - 8 идеи, с които да преживеем по-лесно зимата

За зиморничавите и не само

Супите също са чудесен вариант, тъй като помагат и за хидратацията на тялото ни. И не на последно място, важно е да се наблюдаваме и да не пренебрегваме симптоми като болка в гърдите, задух или силна умора.

"Ако усетите нещо нередно, прегледайте се при личния лекар", съветва още д-р Танг.