Неусетно или не, зимата си дойде. Първият сняг вече е факт и въпреки че няма дългосрочни прогнози да се задържи, градусите надали ще вървят много по-нагоре в следващите месеци и това е напълно в реда на нещата. Точно както е и вечното оплакване колко е студено и как пак нещо сме настинали. Но често пъти се оказва, че не е съвсем така.
Всички поне веднъж сме си казвали, че студеното време е причината за хремата ни и болките в гърлото, но истината е малко по-различна. Учени от Vanderbilt University School за пореден път са категорични, че симптомите на настинка се причиняват от различни вируси, а не от ниски градуси.
За доказателство на тезата си те дори сравняват две групи хора - едните са на топло, а другите - на студено. И когато бъдат изложени на вирусите на настинката, тези и от двете групи се разболяват еднакво често.
И да, може да имаме настинка и през топлите месеци от годината. Тогава най-често върлуват ентеровирусите. Напълно нормално е и да сме настинали често през зимата, защото това се дължи най-често на риновируси, които са поне 200 вида и просто няма как имунната ни система да се справи с всички тях. И не, приемът на витамин С не може да ни предпази от разболяване, както се надяваме, категорични са National Institutes of Health, цитирани от YahooLife.
Източник: iStock
Въпреки че ниските градуси не са пряка причина за това да сме болни за пореден път, те могат да се определят като предпоставка за по-честото боледуване. А причините за това са няколко.
За разлика от риновирусите, които се предават по въздушно-капков път без особено значение дали е топло или студено, сухият и студен въздух определено подпомага разпространението на грипните вируси. А и при двата вида заболявания не е за подценяване фактът, че колкото повече време прекарваме на затворено без правилна вентилация, толкова по-вероятно е да се разболеем.
Защо боледуваме повече
Никак не е за подценяване и ефектът на студа върху имунната система. Според различни изследвания, вирусите могат да оцеляват и да се репликират по-ефективно при по-ниски температури, което прави и по-лесно разпространението им между хората.
Според учени от Massachusetts Eye and Ear hospital и Northeastern University, намаляването на температурата в лигавицата на носа със само пет градуса редуцира имунния отговор на половина. А именно носът е мястото, откъдето вирусите най-често навлизат в организма.
Източник: iStock
Още преди години се установява, че клетките в предната част на носа са много добри в идентифицирането на бактерии и вируси и веднага реагират на тях, като задействат освобождаването на милиарди микроскопични извънклетъчни везикули. Те са пълни с течност и обгръщат нашественика като не му позволяват да зарази останалите клетки и да причини инфекция в организма, обяснява Healthline.
Освен това студеното време води до свиване на кръвоносните съдове в горните дихателни пътища, което възпрепятства достигането на белите кръвни клетки, които се борят с болестотворните нашественици. Не е за подценяване и намаляването на нивата на витамин D, който е пряко свързан със защитните сили на организма, обяснява Medical News Today.
Как може да се предпазим:
- Осигуряване на качествен сън;
- Пълноценно и разнообразно хранене, прием на хранителни добавки;
- Прием на достатъчно вода;
- Добра лични хигиена и избягване на контакт с болни;
- Редовно проветряване на затворените помещения.