Истински качественото маслиново масло представлява екстрактът от маслини - без да му бъдат добавяни химикали или да е обработван допълнително. А за да се квалифицира като "екстра върджин" (най-високият клас), то трябва да премине през лабораторен анализ и тестове.

Храните, които не ядем достатъчно, а трябва

Храните, които не ядем достатъчно, а трябва

Ето защо не бива да ги избягваме

Въпреки това, по производствената верига може да се допуснат злоупотреби, тъй като маслиновото масло, извлечено в една държава, често се изнася в друга, а след това и се смесва с маслиново масло от други места, преди да бъде бутилирано и изнесено отново.

В най-лошия случай маслиновото масло може да бъде разредено с евтино соево масло, масло от семена или пък смесено с по-нискокачествено, което е било химически рафинирано. Най-често обаче може да попаднем на маслиново масло, смесено с престояло такова от реколта от предходната година.

Когато избираме маслиново масло обаче, държим то да бъде наистина качествено и макар че няма как да го опитаме на място в магазина, има начини да преценим дали си струва да го купим.

Снимка 680329

Източник: iStock

Най-напред е полезно да уточним, че винаги можем да пазаруваме по-спокойно и с повече доверие от специализирани магазини или реномирани пазари, където знаем, че се подбират доставчиците. Но дори и в случай, че хранителните вериги са най-удобният ни вариант за пазаруване, отново има полезни стъпки, които могат да ни насочат към правилния избор на маслиново масло.

Като за начало е добре да знаем, че не си струва да купуваме продукт, на чийто етикет не пише "екстра върджин". Въпреки че това определение само по себе си не е гаранция, без него можем да сме почти напълно сигурни, че продуктът е с ниско качество. Няма смисъл да правим компромис с маслиново масло с надпис "върджин", "леко", "чисто" или само "маслиново масло".

Снимка 680331

Източник: iStock

След като обърнем внимание на тази част на етикета, е добре да се ориентираме и за датата, на която е прибрана реколтата, както и да потърсим името на производителя и използвания сорт маслини. Правилото гласи, че колкото повече конкретика е написана, толкова по-добре. Ако пише и "пресовано", също е добър знак.

От друга страна обаче не бива да ни заблуждават посочените дати със срока на годност и датата на бутилиране. Те не ни дават много конкретна информация, тъй като маслиновото масло може да е било съхранявано на друго място за известно време преди да бъде бутилирано.

Колкото до допълнителните знаци, които показват, че маслиновото масло е истински качествено, такива са защитеното наименование за произход на Европейския съюз (PDO), както и печатът COOC Certified Extra Virgin за масла, произведени в Калифорния.

Снимка 680330

Източник: iStock

И когато говорим за маслиново масло, произведено в държава, различна от Гърция и Италия, е полезно да знаем, че Австралия и Чили също имат добра продукция. Островната страна има едни от най-строгите стандарти и много напреднала система за тестване, като Чили също е от държавите, които държат на стандарта и не смесват маслиновото си масло с остатъчно от предишна реколта.

Последно по ред, но не и по важност, е добре да имаме предвид да не ни заблуждават луксозни опаковки и високата цена на продукта. Евтиното маслиново масло определено е червен флаг, но скъпото също не означава автоматично, че получаваме високо качество.

Как правилно да съхраняваме маслиновото масло

Как правилно да съхраняваме маслиновото масло

И защо да не го купуваме или пресипваме в пластмасова бутилка

Разбира се, истинският тест на маслиновото масло идва щом го опитаме. Ако има добър вкус, вероятно е и качествено. Истинското маслиново масло трябва да има свеж аромат и вкус, а не да е безвкусно, с дъх на гранясало или твърде мазно, пише Epicurious.