Предвид екологичните проблеми, с които се сблъскваме, все повече и повече се опитваме да се грижим за планетата чрез малки жестове в дома, като например избор на уреди с по-висок енергиен клас, рециклиране и т.н.
Въпреки че сме по-наясно с важността на предприемането на устойчиви мерки в домакинството, не си даване сметка как замърсяваме с някои дребни продукти, които са се превърнали в неизменна част от ежедневния ни живот.
Заплаха за околната среда
За да получим дневната доза кофеин, понякога избираме кафемашините с капсули, главно заради бързината и комфорта, които получаваме. Просто поставяме капсулата в машината, натискаме бутона и, без да цапаме, имаме своята чаша кафе с чуден каймак.
Източник: iStock
Капсулите обаче, колкото и практични да са, са изработени от пластмаса или алуминий, и представляват заплаха за околната среда, тъй като не са биоразградими, пише Hola.
Как да рециклираме кафе капсулите
Всяка капсула от шест грама кафе има още три грама опаковка, които са предимно алуминий и пластмаса. Много хора погрешно изхвърлят капсулите в контейнерите за хранителни отпадъци или в тези за пластмаса. И в двата случая това е грешно.
Капсулите трябва да се депозират в специфичните места за събиране, предоставени от марките, тъй като имат различна система за рециклиране. Част от съдържанието остава вътре в капсулата и е необходим специален процес, за да може да се извърши адекватно разделяне.
Източник: iStock
Някои марки, като Dolce Gusto, освен че имат специфична система за събиране, дават на тези капсули втори живот. Компанията има амбициозен проект за цялостното рециклиране, способно да превърне отпадъците във висококачествен тор и в нови офис консумативи и мебели.
За съжаление в България такива специфични контейнери липсват, което означава, че всяка една капсула не се рециклира правилно, а това вреди на околната среда.
rotos
на 14.01.2020 в 16:47:36 #1Най-рационалното (според мен) е, вместо от пластмаса или алуминий, капсулите да се произвеждат от разградими материали, например целулоза. Трябва да се задължат компаниите-производители да променят състава на опаковката.