Хормоните са решаващи за много от процесите в организма ни - от метаболизма и растежа до репродуктивните ни способности. Всеки дисбаланс, свързан с тях, се отразява на състоянието й.

Тегло, хормони, сън, сърдечно здраве, черен дроб и как се отразява пиенето на вино  и други видове алкохол върху здравето ни

Как се отразява пиенето на вино върху здравето ни

Кои са добрите и кои са лошите новини

Нивата им съвсем естествено варират в различните части на деня, както и през ключови моменти от човешкия живот като пубертета, бременността или пък менопаузата. Стресът и приемането на някои медикаменти също се отразяват на недостига или свръхпроизводството на хормони.

При всякакви сериозни отклонения от нормите можем да разчитаме единствено на лекарска помощ и съвети. В ежедневието си обаче можем да работим за здравето на хормоните си, като приемаме някои храни, които се смятат за хормонобалансиращи.

Семена от чия

Снимка 580816

Източник: iStock

Витамини и антиоксиданти, но и голямо съдържание на фибри - с това може да се похвали чията. А фибрите са от съществено значение за регулирането на кръвната захар и преодоляване на инсулиновата резистентност, пишат Today.

Зехтин

Снимка 627577

Източник: GettyImages

Мазнините са важни за производството на холестерол, който пък регулира производството на хормони. А здравословни мазнини като зехтина са най-подходящите за консумация.

Сьомга

Снимка 343255

Източник: iStock

Омега-3 мазнините в тази риба също работят за хормоналния баланс, като спомагат и за производството на естроген. Имат и противовъзпалително действие.

Кръстоцветни зеленчуци

Снимка 560424

Източник: iStock

Броколи, карфиол, брюкселско зеле са богати на фитонутриенти, витамини и антиоксиданти, които поддържат здравословните нива на естрогена.

Тъмнозелени листни зеленчуци

Снимка 565484

Източник: iStock

Тук спадат спанакът, кейлът и дори листата от глухарчета. Витамините А, С и Е, както и минералите в тях влияят благотворно на черния дроб, както и на щитовидната жлеза.

Сладки картофи

Снимка 525413

Източник: iStock

Бетакаротинът в тях се превръща във витамин А в тялото, след като сме ги консумирали. Фибрите и калият също действат добре на хормоналния баланс.