С помощта на технологиите вече е повече от лесно да следим различни аспекти от живота си - от това по колко часа на нощ спим пълноценно до това по колко крачки правим на ден. Дали има смисъл от подобни изчисления е друг въпрос.
Именно на него потърсиха отговор група изследователи от университета Сейнт Джордж в Лондон. След проведено изследване с 1300 участници се установи, че броенето на крачките всъщност е полезно.
Хората, които ежедневно проследяват физическата си дейност, била тя само ходене пеша, са в по-добро физическо състояние и има по-малка вероятност да се разболеят сериозно.
Източник: iStock
Независимо дали използваме смарт гривна или приложение на телефона си, да следим колко крачки правим на ден действа мотивиращо. Когато сами контролираме действията си и имаме реална представа за тях, шансът да искаме да постигнем повече е по-голям.
Ако използваме крачкомер днес, в продължение на поне три месеца, това ни учи на дисциплина и създава режим, който е доста вероятно да спазваме и след години, дори и тогава да не си броим всяка стъпка, пише Reuters.
Десетте хиляди крачки може и да не са задължителни за всеки ден, но със сигурност ще се чувстваме по-добре, ако ги достигнем и знаем, че сме го направили. А с мотивацията, която получаваме, сме готови за покоряването на все по-големи цели.