Когато говорим за полезни хранителни вещества, които трябва да си набавяме в достатъчни количества, за да бъдем здрави, най-често споменаваме различни витамини и минерали. Но има и една друга група вещества, които са не по-малко важни за нашия организъм и правилното му съществуване.
Аминокиселините са молекули, които са градивни елементи на протеина. Те са важни не само за изграждането на мускули, но и за редица процеси като синтез на хормони, ензими и невротрансмитери.
Всяка аминокиселина има различна функция и изгражда протеин, който организмът ни използва за различни цели - растеж, поддръжка, регенерация и други. Някои от тези молекули, в комбинация с други вещества, могат да образуват кожа, коса, кости, тъкани, органи, ензими, хормони.
Източник: iStock
Познати са общо 20 вида аминокиселини. 11 от тях тялото ни създава само, а другите 9 си набавяме чрез храната, която консумираме, или под формата на добавки. Най-просто казано, храните с високо съдържание на протеин, било то растителен или животински, са най-богати на аминокиселини.
Този на животинска основа се усвоява по-лесно и е пълен (съдържа всички девет аминокиселни), а в растителния не са всички накуп. А ето и кои са отделните видове и защо са толкова важни за нас.
Изолевцин
Тази аминокиселина подпомага заздравяването на раните и клетъчната детоксикация, както и имунната система, и здравословната секреция на различни хормони. Освен това, е важен за регулиране на кръвната захар и нивата на енергия. Участва в метаболизма на протеините и мазнините, както и в транспорта на глюкоза. Съдържа се в бобовите, лещата, семената и ядките.
Хистидин
Участва в производството на няколко хормона и е важен за нормалната бъбречна функция, стомашната секреция и имунитета. Също така е градивен елемент на миелиновата обвивка - защитната бариера на нервните клетки. Съдържа се най-вече в бобовите и пълнозърнестите храни.
Източник: iStock
Левцин
Той подпомага синтеза на протеини и метаболитните функции, включително регулиране на нивата на кръвната захар, производството на хормон на растежа, както и растежа и възстановяването на мускулната и костна тъкан. Не позволява разграждането на протеини в резултат на силен стрес или травма. Съдържа се в бобовите култури.
Лизин
Тази аминокиселина е важна за синтеза на протеини, за производството на енергия и колаген, както и за силния имунен отговор. Намалява нивата на кортизол в организма, помага при тревожност и стрес и влияе положително на здравето на червата. Важен е и за изграждането на протеини, хормони и ензими. Подпомага за ефективното усвояване на калция. Можем да си го набавим с бобовите и граховите, предава The Healthy.
Метионин
Важен е за детоксикацията на организма, за защитата на клетките от вредни влияния и стареене, както и за възстановяването на тъканите. Подпомага разграждането на тежките метали в черния дроб, действа като антиоксидант. Има важна роля в метаболизма на мазнините и изграждането на ДНК. Можем да си го набавим чрез бобовите, сусаменото семе, пълнозърнестите.
Източник: iStock
Фенилаланин
Участва в изграждането на невротрансмитери и производството на ензими. Смята се, че има ползотворен ефект при тревожност и депресия, защото подпомага реакцията при стрес, както и чувството на удовлетвореност. Можем да си го набавим с бобови, слънчогледови семки, ядки.
Треонин
Тази аминокиселина участва в метаболизма на мазнините и функцията на имунната система. Освен това, е структурен елемент в различни протеини, които изграждат и регенерират кожата и съединителната тъкан. Съдържа се в лененото семе, сладките картофи, лещата и бобовите.
Триптофан
Тази аминокиселина ни е нужна за цялостно подпомагане на растежа и развитието на организма. Известна е обаче най-вече с това, че участва в синтеза на серотинин - хормона на щастието. Затова може ефективно да замести някои антидепресанти и други подобни медикаменти. Можем да си го набавим с ядки, овесени ядки, семена, бобови.
Валин
Стимулира растежа и регенерацията на мускулите, подпомага производството на енергия. Помага ни да се борим с умората и да се справяме по-лесно с психическо и емоционално натоварване. Съдържа се във фъстъците, гъбите, пълнозърнестите и бобовите храни.