Независимо на колко години сме, сигурно неведнъж, когато не сме се чувствали добре, сме се питали дали проблемът не е в кръвното ни налягане. Ако принципно нямаме подобни проявления, надали го следим редовно, но ако си знаем, че сме с ниско или пък високо кръвно, със сигурност имаме едно на ум и вероятно притежаваме и апарат за измерване у дома.
Най-честата позиция, в която мерим кръвното си, е седнали с изпъната надолу ръка. Оказва се обаче, че тя може да окаже влияние върху показанието на апарата и то да не бъде съвсем коректно.
Според ново изследване на лекари от MemorialCare Saddleback Medical Center, при различни позиции на ръката (почиваща в скута, сложена върху твърда повърхност, висяща отстрани на тялото) за измерване на кръвното се получават показания с разлика между 4 и 7 единици както при долната, така и при горната граница.
Това може да ни звучи незначително, но всъщност може да ни вмести в графата с лека хипертония, ако вместо 125, горната ни граница излезе 133.
Източник: iStock
Освен това се установява, че най-точната стойност е тогава, когато ръката е опряна на твърда повърхност като маса или подлакътник на стол например, а не е свободна и под напрежение във въздуха. В тази позиция показанията на апарата ще бъдат не само по-точни, но и по-ниски в сравнение с другите две позиции, обяснява Healthline.
От изданието ни припомнят и още няколко препоръки за по-коректно измерване на кръвното налягане. Сред тях са да избягваме алкохола, тютюнопушенето и физическата активност 30 минути пред това. Също така маншетът, който поставяме на ръката си, трябва да е на нивото на сърцето. А краката ни винаги трябва да са стъпили на пода и да имаме опора на гърба си.