Признаваме, че обичаме да готвим. Понякога обаче приготвяме много повече храна, отколкото можем да изядем. И понеже сърце не ни дава да изхвърляме, слагаме я във фризера с идеята да я хапнем на някакъв по-късен етап.
Този късен етап обаче често се оказва след няколко месеца, понякога - дори година. В тези случаи е хубаво да знаем коя храна все пак е годна за консумация, защото макар и замразена, тя си има срок на годност.
Изпечен хляб и кифлички
Те могат да се използват два до три месеца след замразяването, докато за тестото годността е само един месец.
Плодове
Източник: iStock
Парчетата плодове се съхраняват замразени до четири месеца. За цитрусите е до три месеца, а за останалите плодове - до девет месеца.
Замразени зеленчуци
Невероятно, но и те си имат срок на годност, и той е осем месеца.
Месо
Неговото време за съхранение във фризера варира. Девет месеца е срокът за агнешкото месо. Една година е за пилешкото и пуешкото месо, ако е цяло, но ако птицата е нарязана на парчета, то крайният срок е девет месеца. Пърженото пиле пък може да се съхранява до четири месеца.
Източник: iStock
Мляното месо трябва да стои във фризера не повече от четири месеца, като същото важи за черния дроб. На телешкото годността е само четири месеца, а на свинското между четири и шест.
Риби
Тънките филета от риба могат да стоят във фризера до шест месеца, а за някои риби, като сьомгата например, срокът е само три месеца. Сготвената риба трябва да се съхранява само за два месеца.
Млечни продукти
Източник: iStock
При тях срокът е до девет месеца, изключение прави маргаринът, за който е до една година. По-малка е и годността на млякото - най-много шест месеца.
Супи с месо
Те траят максимум три месеца, като същото важи и за супи със зеленчуци.
Сладолед
Източник: iStock
Малко ни изненада годността на сладоледа, дадена от Reader's Digest, но според сайта, че не бива да го държим за повече от два месеца във фризера.