С настъпването на по-студените месеци темата за замърсяването на въздуха отново излиза на преден план. Нивата на фини прахови частици се повишават, както и негативният ефект от тях върху здравето на всички ни, който има различни измерения.

Замърсяването, врабчетата, градските птици и как им влияе мръсният въздух

Защо изчезват врабчетата

Как градът убива пернатите си обитатели

Ново изследване на учени от University of Montana в САЩ, публикувано в научното списание Environmental Research ни дава яснота за това как замърсяването на въздуха оказва влияние върху развитието на мозъка на децата.

Фините частици от замърсения въздух се свързват пряко с увреждания на мозъка на молекулярно ниво, които пък в последствие стават причина за развитието на Алцхаймер и Паркинсон.

Снимка 473782

Източник: iStock

Изследователите са открили изобилие от замърсяващи наночастици, богати на метали, в мозъчните стволове на 186 млади хора от Мексико Сити, които са починали внезапно на възраст между 11 месеца и 27 години. Смята се, че те са достигнали мозъка им или през носа, или през червата. А увреждания на мозъчния ствол се забелязват при все по-малки бебета в големите градове.

В момента 90% от населението на планетата живее в условията на опасно замърсен въздух. Ако откритието от това изследване се докаже от други в бъдеше, това значи, че след десетилетия можем да очакваме плашеща вълна от неврологичните заболявания.

Снимка 499858

Източник: iStock

Засега медицинските експерти не отричат, че наночастиците нанасят вреда на мозъка, но са лаконични за това дали наистина могат да станат причина за заболяванията на по-късен етап от живота на младите.

Вече неведнъж е доказвано, че колкото повече сме изложени на мръсен въздух, толкова по-голям е шансът за развитие на нервнодегенеративни заболявания. Със сигурност и наночастиците, попаднали в мозъка, не остават там без да му навредят.

Деменцията, Алцхаймерът, светлинната и звукова стимулация и може ли гледането на телевизия да лекува

Лекува ли се Алцхаймер с гледане на телевизия

Ново интересно откритие по темата

В бъдеще обаче трябва да се изясни механизма, по който се достига до нарушения, като Алцхаймер и деменция. Паркинсон е най-бързо развиващото се неврологично заболяване в света, така че ролята на околната среда е наистина важна за неговото по-добро проучване и лечение, предава Guardian.