В последните години изследванията, свързани с деменцията и болестта на Алцхаймер, са все повече, което ни дава по-голяма яснота за тях. На този етап открито ефективно лечение няма и се набляга на превенцията, а науката и медицината откриват и все нови и нови причини, които водят до диагностицирането с невродегенеративното заболяване.

Болестта на Алцхаймер и новото обещаващо лекарство срещу нея

Болестта на Алцхаймер изглежда все по-лечима

Най-големият успех на учените досега

Доказано е, че болестта на Алцхаймер се развива по тежко при жените и 2/3 от диагностицираните с нейните тежки форми са именно жени. Те не само са податливи към развитието й, но и при тях я прогресира по-бързо, което води до рязък спад на когнитивните способности, а оттам и на качеството на живот. 

Причината за този факт досега оставаше неясна за науката. А ново изследване на учени Western University достига до важни изводи за ключовата роля, която женските полови хормони играят в развитието на заболяването.

Снимка 638237

Източник: iStock

Проведено е наблюдение както върху хора, така и върху мишки, използвайки се различни групи - например жени по време и след менопауза. Това е важно, защото повечето изследвания за болестта на Алцхаймер досега са с участието на мъже.

Тук акцентът е върху половия хормон естрадиол и неговото влияние върху невродегенеративните промени в мозъка, причинени основно от токсичното натрупване на бета-амилоиден протеин, което нарушава невронната комуникация.

Предишни изследвания подчертават, че холинергичните неврони, произвеждащи ацетилхолин, който е от решаващо значение за паметта и когнитивните способности, са особено податливи на вредните ефекти от натрупването на бета-амилоид, обяснява Earth.com.

Нивата на холестерол и връзката им с риска от развитие на деменция и Алцхаймер

Връзката между холестерола и деменцията

Още една причина да го следим изкъсо

А сега се оказва, че в мозъците на мъжките и на женските мишки има различна регулация на бета-амилоидния протеин, която зависи пряко от естрадиола. Докато при мъжете и жените този резултат досега не е доказан, резултатът при гризачите дава нова тема за размисъл доколко женските полови хормони имат връзка с по-тежкото протичане на болестта на Алцхаймер при жените, особено в период на постменопауза.